Lidé chtějí bydlet lépe, každá šestá domácnost plánuje větší zásah do svého bydlení nebo výstavbu nového

Každá šestá domácnost v České republice zvažuje, v nejbližším roce nákup zdícího materiálu – chystá se tak na výstavbu bydlení nebo na větší rekonstrukci stávající domácnosti. Při výběru použitého materiálu je přitom nejdůležitějším faktorem cena materiálu, vyplývá z průzkumu IBRS. Právě na cenové podmínky kladou lidé větší důraz poté, co v letošním roce ceny stavebnin vystřelily a některé typy materiálů jsou i více než dvakrát dražší než před rokem. 

rekonstrukce bydleni

Český bytový fond stále patří mezi nejzastaralejší v Evropské unii, průměrné stáří bytu či domu v ČR dosahuje 40 let. I nadále tak přetrvává silný zájem o rekonstrukce, od těch menších až po ty výraznější, při kterých je zapotřebí použít zdící prvky. Každá šestá česká domácnost (17 %) proto v nejbližší době plánuje či zvažuje nakupovat zdící materiály a stavět tak nové vlastní bydlení nebo rekonstruovat to stávající. „U rekonstrukcí se nejčastěji jedná o posun a vybudování nových příček, přístavby, nadstavby nebo kompletní rekonstrukce interiérů i exteriérů,“ vysvětlil marketingový ředitel Xella CZ Luděk Suchomel. 

Nákup zdících materiálů na novou výstavbu plánuje 35 % stavebníků. V 65 % případů se lidé chystají na rekonstrukci staršího bydlení. Nejčastějšími důvody jsou nevyhovující bytové dispozice, akustické vlastnosti domu či špatná tepelná izolace.

Při rekonstrukci či výstavbě a výběru zdících prvků je nejdůležitějším faktorem cena, tu považuje za zásadní 67 % dotázaných, velká část z nich se navíc řídí akčními nabídkami. Výběr vhodného materiálu je přitom v letošním roce ještě důležitější než v minulosti. Ceny řady stavebních materiálů, jako jsou např. dřevo, polystyren nebo některé kovy, zdražily v letošním roce až více než dvojnásobně. Naopak některé produkty, např. pórobeton, zdražovaly jen minimálně. 

Kromě ceny jsou důležitým faktorem při výběru i technické parametry výrobku (pro 57 % dotázaných), dostupnost prodejny (53 %) nebo doporučení architekta či stavitele (48 %). Nejčastěji přitom informace o dostupných materiálech vyhledávají nepřekvapivě na internetu.

Chystáte také rekonstrukci? Je podle vás vhodná doba nebo raději vyčkáte jak se situace na trhu vyvine?

Zdroj: Xella
foto: unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>