Recyklace papíru – opravdu víme jak? – 2. díl

Průměrná roční spotřeba papíru a lepenky v Česku se pohybuje okolo 90 kg na hlavu. Na celkovém objemu domovního odpadu má právě papír asi 25 % podíl, a to není zrovna málo. Třídění papíru by tak mělo být samozřejmostí v každé domácnosti. Při recyklaci papíru se totiž ušetří především příroda, respektive samotné stromy.

Použitím jedné tuny sběrového papíru se ušetří až 17 stromů a uspoří až 50 % energie a 40 % vody. Podstatné je, že se také sníží znečištění vzduchu (o 75 %) a vody (o 35 %). A přitom je to tak snadné. Běžný papír do papírové tašky, rozloženou krabici ke krabici a vyrazte k modrému kontejneru. Ty jsou totiž ke sběru recyklovatelného papíru určeny.

Začněte u sebe

  • Píšete-li na list papíru, použijte vždy obě jeho strany.
  • Kupujte papírové výrobky pouze z recyklovaného papíru (toaletní papír, sešity, knihy atd.).
  • Nekupujte jednorázové papírové výrobky (kapesníčky, tácky, kuchyňské utěrky a ubrousky atd.). Znečištěný papír už není možné recyklovat.
  • Vylepte si na schránku nálepku se slovy „Nevhazovat reklamní letáky“.
  • Pro utření rukou na WC v restauracích a obchodních domech používejte látkový ručník nebo elektrický vysoušeč.
  • Přejděte na elektronický zdroj zpráv a elektronickou poštu. Ne že by počítače snad byly recyklovatelnější, ale průměrně vám vydrží jeden na sedm let. Na rozdíl od jednoho výtisku novin a jednoho dopisového papíru s obálkou.
  • Pokud nemusíte, netiskněte maily ani jiné dokumenty.
  • Třiďte odpad!

Proč a jak třídit?

Jednoduše proto, že se dá velmi snadno papír znovu využít a poslat do oběhu. Ušetří se tak velké množství energie a vody, která je při výrobě papíru potřeba, ale co je nejpodstatnější, také nepopsatelné množství dřeva. Technologie dnešní doby umožňuje výroby široké škály zboží z recyklovaného papíru od toaletních potřeb až po vybavení pro školáky.

Recyklací papíru podpoříte nejen jeho tříděním, ale právě nákupem recyklovaných výrobků. Papír vhazujte do modrých kontejnerů. Krabice rozložte. Kartony nemíchejte s novinami a naopak. Papír upravovaný povrchovými vrstvami, jako krabice od mléka nebo džusu, ani další kombinované materiály do sběrného papíru nepatří.  Ten vhoďte do opodál stojícího kontejneru, nadepsaného „nápojové kartony.“

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>