Jak správně vybrat LED osvětlení do jednotlivých místností

Tepelným koulím, jak se dnes říká klasickým žárovkám, již odzvonilo a své stálé místo v domácnostech si vydobyly LED žárovky. Mnoho lidí však neví, jak správně žárovky vybrat.

Na co se při výběru žárovek zaměřit a jak vybrat do každé místnosti tu správnou, poradíme na následujících řádcích. 

Důležitými parametry při výběru jsou výkon, svítivost a barva světla. 

V žádném případě nekupujte stejné žárovky do všech místností. Každá místnost je jinak velká a slouží k jinému účelu. Zatímco v kuchyni nebo v pracovně potřebujete větší výkon svítidla, v ložnici je zapotřebí intimnější osvícení. Do obývacího pokoje je pak vhodné jedno centrální osvětlení doplnit o další menší zdroje světla. Nebo rovnou zvolit více bodových světel. 

Pamatujte, že svítivost LED žárovky, neovlivňuje jen spotřeba elektrické energie (watty), ale kombinace spotřeby a chemického složení. Žárovka s vyšším příkonem, tedy se spotřebou více wattů, může ve skutečnosti svítit méně než jiná žárovka s příkonem nižším. Svítivost, tedy světelný tok, se uvádí v lumenech (lm). Platí, že čím více lumenů, tím větší je svítivost žárovky.

Vybírejte nejen podle toho, co v místosti děláte, ale také jak je vybavena. Rozhodující je barva stěn, podlahy, nábytku, ale třeba i závěsů. O co světlejší vše je, o to menší výkon bude zapotřebí.

Abyste se v obývacím pokoji necítili podobně jako v kanceláři, věnujte pozornost takzvaným kelvinům. Ty udávají barvu světla. Denní bílá žárovka se označuje 4000 K, teplá bílá bude například pod označením 2700 K. Platí tedy, že čím nižší číslo, tím teplejší odstín.

Tip: Pokud jste dosud LED žárovku nekupovali a chcete poprvé vyměnit vláknovou žárovku, ale zachovat stejnou intenzitu osvětlení, může se Vám hodit orientační přepočet svítivosti. 

prepocet svitivosti

Z toho vyplývá, že 75 W klasickou žárovku, byste měli nahradit LED žárovkou se 700 – 750 lumeny. Nenechte se zmást tím, že výrobci LED žárovek na výrobcích také udávají watty. Jedná se o ale pouze o informaci, kolik žárovka spotřebuje, a nikoli kolik toho vysvítí.

Jaké LED osvětlení se hodí do konkrétních místností?

Obývací pokoj 

Pokud máte tu možnost, ideální volbou do obývacího pokoje je více bodových LED svítidel. Pokud tuto možnost nemáte, pamatujte, že centrální světlo by mělo mít vyšší výkon optimálně 10 – 15 W (podle velikosti pokoje) se závotel E27 a centrální světlo by mělo být doplněno podle potřeb místností o doplňková světla. Například u čtecí lampičky postačí, když bude mít výkon 6 W a závit E14.

Dětský pokoj a pracovna 

Kombinace centrálního osvětlení s doplňovými svítidly je potřeba také v dětském pokoji či v pracovně. Rozdíl u těchto místností je ten, že u pracovny je dobré sáhnout po denním bílé barvě, v dětském pokoji oceníte spíše teplou bílou barvu. V obou případech je ale zapotřebí vyšší výkon od 12 W výše. Další osvětlení by nemělo chybět nad psacím stolem a nad postelí či gaučem.

Kuchyň 

V kuchyni je nutné velmi dobré osvětlení co nejpodobnější přirozenému světlu. Barva světla by měla být bílá. V kuchyni by nemělo chybět centrální osvětlení s minimulním výkonem 10 – 12 W, ale určitě oceníte také LED pásky, nalepené vespod kuchyňské linky. U LED pásky je ideální výkon 12 W/m. 

Ložnice

Do ložnice je vhodné vybrat svítidlo, které má velkou plochu, malý jas a teplou barvu. Výkon záleží na velikosti místnosti, ale vybírejte v rozmezí 10 – 15 W. Zapotřebí jsou také lampy na noční stolek, u těch bohatě postačí výkon 5 W. 

Předsíň, chodba a schodiště

Nezapomínejte ani na spojovací místnosti. Osvětlení v předsíni a chodbě je důležité a volte jej podle toho, co vše zde děláte. Pokud chodbou jen procházíte, pak bude dost možná stačit jen 5 W, pokud však chodbu využíváte i k jiným činnostem, kutisltví, cvičení apod., pak sáhněte po minimálně po výkonu 10W. Máte-li doma také schodiště, vhdoné osvětlení je v podobě LED pásek na čidlo. 

Sandra Špačková
foto: pexels, redakce

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>