Vybíráme venkovní osvětlení

Máte velkou zahradu nebo dvůr a chtěli byste je osvětlit. Nebo si jen chcete osvětlit fasádu domu. Proč ne. Jak ovšem vybrat to správné osvětlení? Vybrat správná světla je obtížné nejen po stránce vzhledu, ale zejména z pohledu kvality. V následujícím článku se vám pokusíme poradit.

Je nutné si uvědomit, že pro venkovní osvětlení platí velmi přísné normy, které je potřeba dodržet. Pro venkovní svítidla platí, že by měla být pokud možno co nejméně bezúdržbová a hlavně s dlouhou životností. Samozřejmostí je voděodolnost a dostatečná odolnost vůči prachu. Obecně odborníci doporučují pro venkovní osvětlení LED svítidla. Ta totiž splňují všechna potřebná kritéria. Mají dlouhou životnost, jsou vlastně bezúdržbové a navíc se je možné je koupit ve speciálních úpravách, které jsou speciálně určené pro venkovní prostředí. Jejich značnou výhodou je dále nízká spotřeba. LED svítidla totiž patří mezi nejúspornější typy svítidel, které je možné na našem českém trhu v současné době zakoupit.

Značnou péči je potřeba rovněž věnovat instalaci venkovního osvětlení. Jelikož všechny součástky, světla budou vystaveny povětrnostním vlivům, je potřeba, aby jejich instalaci provedli odborníci. Rovněž rozvod k těmto světlům musí být proveden pečlivě. Existuje několik možností jak dovést elektřinu ke koncovým světlům. Nejčastěji jsou dráty vedeny podél zdí. Zde je však potřeba provádět pravidelné kontroly tak, aby se v čas odhalil případné poškození. Jinak by mohlo dojít k vážným problémům včetně ohrožení majetku i zdraví. U venkovního osvětlení bývá velmi často nainstalován i detektor pohybu. Ten je velmi účelný zejména v místech, kde nepožaduje permanentní noční osvětlení.

 

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>