Sklo – zn. stoprocentně recyklovatelné

Sklo má oproti jiným materiálům prokazatelnou přednost. Vstupuje po použití znovu a znovu do výroby jako druhotná surovina, aniž by ztratilo jakoukoli vlastnost. Zpracovávat se tak může v podstatě do nekonečna a jeho hodnota neklesá. Oproti řadě jiných obalových materiálů má navíc tu výhodu, že nemusí být před opětovným používáním nijak náročně upravováno.

Rozdrtí se jednoduše na skelný písek v recyklační lince. Recyklace skla je tak jedním z technologicky nejjednodušších recyklačních procesů. Přesto téměř polovina skla z českých domácností končí ve směsném odpadu… Zřejmě jsme nepoučitelní.

Do zelených kontejneru na sklo lze odkládat veškeré obalové (lahve a sklenice) a tabulové sklo (okenní tabule, stěny akvária atd). Kontejnery bývají někdy ještě rozděleny na sklo barevné a bílé. Při vhazování skla do odpadu myslete na to, že pro jeho zpracování je dobré, aby sklo nebylo rozbité úplně na padrť.

Stejně jako u všech znovu zpracovatelných materiálů má i třídění skla svá další pravidla. Do kontejneru se nesmí ukládat drátosklo (bezpečnostní sklo s drátěnou sítí), autoskla (jsou podlepeny fólií), zrcadla, keramika, a porcelán. Ideálně byste měli lahve zbavit také kovových uzávěrů.

Svozové firmy sklo dále netřídí. Vyberou z nich nečistoty a uskladní je ve velkokapacitních kontejnerech. Pak se převeze na speciální třídící linky, které upravují sklo podle potřeb skláren. Na lince se ručně zbaví velkých příměsí. Poté se nadrtí a dopravuje se po pásu k laserovým čidlům. Čidla střep po střepu prosvítí. Jakmile střep nelze prosvítit, nejedná se o čisté sklo.

Vzduchem se nečistota odfoukne pryč z pásu. Nadrcené střepy se míchají s ostatními přísadami. Pak se směs taví v peci. Tavenina postupuje k výrobním strojům, kde se tvarují vlastní láhve a další obaly. Hotové výrobky se nakonec dochlazují v chladicí peci, projdou výstupní kontrolou (pokud nevyhovují, vrací se na začátek linky) a jsou připraveny k novému použití.

Recyklací skla se dá ušetřit přes devadesát procent energie oproti výrobě z přírodních zdrojů – písků, živce a dalších nerostů. Jejich těžba navíc devastuje krajinu. A v neposlední řadě recyklace skla významně odlehčuje skládkám komunálních odpadů.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>