Úklid interiéru nejenom o Vánocích

Úklid celého interiéru by se neměl provádět jenom o Vánocích, ale po celý rok. Přece jenom chceme mít v domácnosti čistý a zdravý prostor, který je vhodný pro bydlení. Abychom si však zajistili neustále čisté a příjemné prostředí, je nutné provádět pravidelný úklid. Tento článek Vám poradí, jak větší úklid naplánovat a jak se na něj připravit.

Příprava před úklidem

Než se vrhnete do vánočního nebo jakéhokoliv jiného velkého úklidu, vždy si sepište veškeré úkoly, které máte v plánu udělat. Díky vytvořenému seznamu si stanovíte priority při úklidu a navíc na nic nezapomenete.

Postup při úklidu interiéru

Když se pustíte do úklidu, doporučujeme v každé místnosti postupovat od shora směrem k podlaze. Nejprve se vždy zaměřte na úklid horních skříní, poliček, lustrů atd. Kdybyste totiž postupovali opačným postupem, pak byste si zbytečně přidělali práci navíc, protože byste si např. uklizenou podlahu znečistili padajícím prachem a dalšími nečistotami usazenými v horních místech.

Uklízení jednotlivých místností

Ptáte se, jakou místností je dobré začít a co si nechat nakonec? Rozhodně doporučujeme se v prvé řadě zaměřit na nejméně využívané místnosti. Úklid těchto místností je rychlý a snadný než je tomu u každodenně využívaných místností. Navíc zde pořádek vydrží delší dobu. Začněte tedy úklid konkrétně u místností – ložnice, pracovna, šatna atd.

Po uklizení pokračujte s úklidem v obývacím či dětském pokoji. Na konec si nechte úklid kuchyně, toalety a koupelny, které patří k nejnáročnějším na údržbu.

Pomocníci při úklidu

V dnešní době není úklid už taková dřina jako dříve. Je to proto, že dnes máme k dispozici mnoho úklidových i čisticích pomocníků, která celkový úklid výrazně ulehčují. Během úklidu se neobejdete bez vysavače, mopu, prachovky, utěrek, účinných a desinfekčních saponátů.

Pořízení kvalitního vysavače

Vysavač patří k nejdůležitějším pomocníkům v domácnosti, proto je zapotřebí, abyste měli kvalitní a spolehlivý stroj. V dnešní době si můžete vybrat z velkého množství druhů vysavačů. Naším tipem jsou velmi výkonné Vorwerk vysavače.

Druhy vysavačů

Při výběru se zaměřte na druh vysavače. Na českém trhu narazíte nejčastěji na sáčkové a bezsáčkové vysavače.

Sáčkové vysavače

Tyto vysavače patří mezi nejoblíbenější a velice žádané vysavače na trhu. U těchto druhů vysavačů se používají k filtraci sáček, ve kterém zůstává veškerý prach a nečistoty. Máte-li v plánu pořídit si sáčkový vysavač, doporučujeme pořídit si k němu kvalitní sáčky, které jsou vyrobeny z pevných materiálů (např. sáčky do vysavače Vorwerk).

Bezsáčkové vysavače

Jak už z názvu vypovídá, u bezsáčkových vysavačů se nepoužívají žádné sáčky, ale speciální nádoba, ve které se usazují všechny nečistoty a prach. Jejich velkou výhodou je, že si k tomuto vysavači nemusíte kupovat sáčky a stačí vždy po vysávání nádobu se špínou vysypat.

Hmotnost vysavače

Hmotnost vysavače odpovídá jeho provedení, velikosti a výkonu motoru. Vyšší hmotnost znamená nižší komfort při přenášení po bytě nebo nošení do vyšších pater, případně pro starší uživatele, kterým může vyšší hmotnost dělat problémy při manipulaci s vysavačem.

Pozor na délku kabelu

Zdánlivě nedůležitý parametr při výběru vysavače, avšak nepostradatelný při samotném vysávání. Pohybuje se většinou v rozmezí 5 až15 m. Levnější vysavače standardně poskytují velikost kabelu od 5 do 8 m. Víceúčelové a větší stroje pak až 15 m.

Vysavač je zřejmě nejčastěji používaným spotřebičem v každé malé i velké domácnosti. Proto si zaslouží jeho výběr patřičnou pozornost a zvážení všech pro a proti.

Mohlo by se vám líbit...

10 komentářů

 1. Zdenka Fojtíková napsal:

  Nemáte někdo zkušensoti s robotickýma vysavačema?

 2. Barbora Nováková napsal:

  Mám, co potřebuješ vědět, mám vysavač asi rok a půl, dárek od dcery

  • Zdenka Fojtíková napsal:

   Já právě nevím, už nemám čas ani sílu na každodenní uklízení, tak hledám nějakou alternativu. Nechci do toho alespát zbtečný peníze.

   • Barbora Nováková napsal:

    některé robotické vysavače stírají i vysávají. Já mám 2v1, ten umí oboje. ahoj já za sebe můžu říct, že mám doma taky vysavač a od té doby se můj čas kterej jsem věnovala uklízení dost zkrátil! Stejně jako A. si myslím, že záleží na ceně a značce! Já mám doma od robzone duoro profi a stál tky něco okolo 8 tisíc ale ten vysavč má i UVC dezinfekci takže pokud doma máš alergiky, tak vřele doporučuju

    • Zdenka Fojtíková napsal:

     A to ti vážně vytře a vysaje vše i z krajů?

     • Barbora Nováková napsal:

      Pomocí bočního kartáčku vymete nepořádek a chuchvalce okolo zdí, takže nehrozí ohýbání. Má nějaký boční kartáče :)

 3. Martina napsal:

  Záleží na značce a nebudem si lhát ale i ne penězích, jinak bude fungovat vysavač za 2-3 tisíce a jinak za 8-10 tisíc. Kolik do toho chceš dát a co od toho očekáváš.

 4. Zdenka Fojtíková napsal:

  Chci kvalitu/peníze. Mám dva pokoje, bez koberců.

 5. Zdenka Fojtíková napsal:

  A jak dlouho vydrží na jedno nabití?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>