Vybíráme dětskou postýlku

Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. A každý rodič by si přál, aby se jeho dítěti dobře spalo, protože dobře vyspané dítě znamená pohodový den. Navíc je postýlka tím jediným nábytkem, který dítě opravdu potřebuje. Na co si dát při výběru pozor a jak postýlku vybírat?

Novorozeňata prospí až 16 hodin denně a kromě kočárku je postýlka jediné místo, které má jen pro sebe a je jeho útočištěm. Zároveň je to jediné místo, kde ratolest můžete nechat v klidu bez dozoru a vědět, že je v pořádku.

Kvalita především

Postýlky musí být vyrobeny podle platných norem EU ČSN EN 716-1 a ČSN EN 716-2 a také splňovat vyhlášku Ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let. Nejdůležitější je její stabilita, pevnost, zdravotní nezávadnost a bezpečnost. Na postýlce nesmí být žádné ostré hrany a jakékoli výčnělky.

Při výběru dbejte na kvalitu materiálu, z něhož je vyrobena. K nejvhodnějším patří pochopitelně ty ze dřeva. Vhodné je bukové dřevo, na kterém nevznikají třísky ani zářezy. Dřevo musí být samozřejmě opatřeno nátěrem, který ale nesmí obsahovat olovo, či jiné škodlivé látky.

Dobře vybrané barvy dokáží navodit příjemnou atmosféru a dětem mohou usnadnit usínání. Vhodná je přírodní barva dřeva, ale také bílá a nejrůznější jemné pastelové tóny béžová, krémová, růžová i modrá.

Do obchodu s metrem

Rozestupy mezi jednotlivými příčkami musí být menší než 7,5 centimetrů, ale větší než 4,5 centimetrů. Jedině tak totiž dítě z postýlky uvidí a nehrozí, že by se do hrazení zaklínilo.

Zaměřte se i na upevňovací šrouby, ty by měly být zapuštěné a utažené. Zvažte i počet poloh výšky roštu. Nejjednodušší postýlky nabízí jednu úroveň dna, sofistikovanější až pět. Důležité je, aby v momentě, kdy se dítě bude umět samo postavit, byl rošt alespoň 60 cm pod úrovní horní hrany zábrany.

Velmi důležitá je zábrana, která by měla být posuvná a manipulace s ní snadná a tichá, zároveň by měly být chytře vymyšlená, aby na manipulaci dítě nepřišlo. Postýlku lze opatřit měkkými mantinely, které dítě chrání před průvanem. Přesto by mantinely měly lemovat jen tři strany, aby dítě vidělo.

Matrace

Součástí postýlky je samozřejmě matrace, která je u dítěte stejně důležitá jako u dospělého. Měla by být kvalitní, pružná, prodyšná a opatřená pratelným potahem. Matrace by měla poskytovat dostatečnou oporu dětským zádům, která nejsou ještě zpevněná.

Velikost matrace zvolte podle vnitřních rozměrů postýlky. Matrace musí v rámu postýlky pevně sedět. Rady zní, že mezi matraci a rám byste neměli být schopni vložit ani dva prsty vedle sebe.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>