Věděli jste, že v létě vzrůstá riziko úniku oxidu uhelnatého a otravy? 

V České republice zemřou na otravu oxidem uhelnatým každoročně desítky osob. Mnoho lidí se domnívá, že riziko otravy číhá jen v topné sezóně. Tyto domněnky jsou ale mylné. V horkých létech totiž vzrůstá toto nebezbepčí, a to až desetinásobně!

Otravě tímto plynem se přitom dá ve většině případů vyvarovat. Stačí pravidelný servis spotřebičů a spalinových cest, správné větrání a včasná výměna za modernější model spotřebiče. 

Proč je oxid uhelnatý tak nebezpečný? 

Oxid uhelnatý je prudce jedovatý hořlavý plyn, který bohužel nelze detekovat pomocí zápachu či chuti. Vzniká při nedokonalém spalování materiálu s obsahem uhlíku. 

Ve velkém teple, tedy zejména v horkých letních dnech, se zhoršuje odtah zplodin plynových spotřebičů do komínu a ty se následně vracejí zpět do místnostu. Jakmile se tento plyn v místnosti nahromadí, rychle naváže na hemoglobin, a kyslík se nenapojuje na červené krvinky, tím dochází k nedostatečnému okysličení mozku, což může skončit trvalým postižením či smrtí. Pozor, nejen horké dny jsou rizikové, kontrola je důležitá také v zimích dnech, kdy nedokonalému spalování může bránit například inverze. 

Jak se chránit proti otravě oxidem uhelnatým? 

Eliminovat riziko intoxikace exidem uhelnatým není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. 

plynovy kotel_bezpecnost

Nejdůležitější je správný výběr a odborná instalace plynového spotřebiče. S obojím vám poradí ve specializovaných prodejnách. Neméně důležitá je pravidelná revize a čištění tohoto spotřebiče (1x ročně). Vždy dohlédněte, aby současně byly kontrolovány spalinové cesty. Nejen u starších spotřebičů se doporučuje pořízení detektoru oxidu uhelnatého (a pravidelně u něj kontrolovat stav beterií). 

Dále je důležité zajistit dostatečný přívod vzduchu z venkovního prostředí, tedy pravidelně větrat nejen v místnost, kde se spotřebič nachází, ale v celém bytě.  Pokud máte spotřebič v koupelně či technické místnosti, kde není okno, je nutné pořídit dveře s průduchy nebo mít neustále otevřené dveře. 

Riziku otravy se můžete vyhnout také pořízením moderního spotřebiče, který již je vybaven bezpečnostním čidlem.

Co dělat, když čidlo detekuje přítomnost oxidu uhelnatého? 

V takovém případě spotřebič ihned vypojte z provozu – vypnutím a vytažením ze zásuvky, pořádně vyvětrejte celý byt a zavolejte servisního technika a kominíka. 

Jarda Otáhal
foto: redakce

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>