Jak v létě ochladit byt?

Pustit slunce do bytu je sice příjemné, ale když je venku přes třicet stupňů a sluneční paprsky se celý den opírají do oken, příjemný pocit vystřídá spíše touha po ochlazení. Jak v horkých dnech ochladit byt, když nemáme klimatizaci?

Možností je hned několik. Některé si žádají investice, jiné můžete vyzkoušet hned.

Venkovní rolety

Pokud jste již někdy jeli do jižních států, jistě jste si všimli, že tam okna domů stíní venkovní rolety. To je asi ten nejúčinnější způsob, jak zabránit rozpálení bytu. Letní žár tak nemá šanci dostat se přes ně dovnitř a prostory uvnitř jsou hned o několik stupňů chladnější než ty venkovní.

obyvaci pokoj

Navlhčené závěsy a záclony 

 

Podobně jako rolety fungují závěsy, ale ledajaké. Na jihu okna zakrývají těžkými tmavými závěsy. Těmi slunce neprojde. Dobré je závěsy každé ráno namočit (třeba za pomocí rozprašovače). Odpařováním vody se ochlazuje vzduch v interiéru. V případě, že nemáte závěsy, namočte alespoň záclony.

Pokud v oknech nemáte záclony, nebo je nechcete namáčet, je zde další možnost. Před okno pověste namočené prostěradlo. Vzduch proudící dovnitř se tak ochladí, zvlhčí a teplota v místnosti poleví.

Větráky a ventilátory

Od rozpálených místností mohou pomoct také větráky a ventilátory. Mírný průvan působí příjemně a je to vhodná volba pro ty, kdo nechtějí nebo nemohou mít v bytě klimatizaci. Nejefektivnější jsou ventilátory stropní, ten dokáže díky své velikosti ochladit vzduch v celé místnosti.

Elektrospotřebiče

Zapomínat bychom v horkých dnech neměli na elektrospotřebiče. Když jsou v provozu, sálá z nich nemalé teplo. Proto vypněte, co můžete. Spotřebiče vypnuté jen dálkovým ovládáním zapnuté v takzvaném stand-by režimu stále běží, při kterém se zahřívají a teplo vydávají do okolí.

Ochlazování těla

Ze všeho nejdůležitější je myslet na sebe. Dodržovat pitný režim a tělo občas zchladit sprchou. Lepší než ledová je ale sprcha vlažná. Led totiž uzavře póry a kůže nemůže dýchat.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Simona napsal:

    Zdravím, prosím jak v těch hicech chladíte dětský pokoj? Mám 3m mimčo a nevím, jak ho před tím horkem ochránit. Morké plínky přes postýlku? Pomůže to?

  2. Jíťa napsal:

    přesně jak píšeš, namočené plínky přes postýlku. Já ještě dávám do pokojíčku na sušák rozložené mokré ručníky a prostěradla…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>