Vybudujte si vlastní potůček

Chtěli byste na své zahradě obědvat za zvuku bublající vody? Stačí si zřídit vlastní potůček. Že je to moc složité? Ale kdepak. Jak se dozvíte v dnešním článku, je to vlastně velmi jednoduché a jistě to zvládnou i ti, kdo nejsou příliš zruční.

Voda je vždy oživením jakéhokoli prostoru. Nejen, že dojde k vizuálnímu zatraktivnění daného prostoru, ale ten je navíc díky přítomnosti vody ochlazován. V neposlední řadě voda v jakékoli podobě přiláká do vaší zahrady řadu různých živočichů.

U vody se i dobře relaxuje, zvláště pokud jde o tekoucí a bublající vodu. Jistě se už nejednomu z nás stalo, že se na chvíli natáhl někde u potoka či moře a usnul. Samozřejmě si můžete na zahradě instalovat některou z fontán, které je možné koupit v každém hobbymarketu. To ale není úplně ono. Co tahle potůček? Jak bude váš potůček vypadat, záleží jen na dostupném prostoru a na čase a práci, které jste ochotni tomuto projektu obětovat.

Chcete i vodopád?

Před začátkem je nutné pořídit si několik kamenů, izolační fólii a malé čerpadlo. Dále si musíte rozmyslet, v jaké části zahrady potůček bude, jak bude dlouhý, bude-li mít nějaké zákruty, případně dokonce vodopád. Pak už jen stačí pustit se do práce.

Jak na to? 

Prvně vyhlubte koryto potoka. Hloubka klidně postačí kolem 30 cm a šířka asi půl metru. Pokud chcete pomalejší proud vody, mělo by být koryto potoka jen mírně svažité (3-5 %). Chce-li však divokou vodu, pak musí být sklon 18-20%. Vytvořit můžete například i menší tůně. V těch můžete pěstovat vodní rostlinky, které celou vaši zahradu zkrášlí. Rovněž dle svého uvážení vybudujte kaskády, či vodopád. Na konci potůčku udělejte menší jezírko. Pod ním bude čerpadlo, které povede vodu k prameni potůčku. Do vyhloubeného koryta položte fólii. Tu zakryjte vrstvou písku asi o tloušťce 1-2 cm. Do koryta umístěte kameny tak, jak se vám líbí. Břehy potoka můžete vysypat hrubším štěrkem, případně je osázet nějakou vhodnou vegetací.

Důležité je také vybrat vhodné čerpadlo. Jeho výkon bude do značné míry ovlivňovat hlasitost potůčku. Při jeho výběru záleží také na délce koryta. Nejideálnější je přitom čerpadlo, které zvládne 4 až 20 m vodního sloupce a až 50 litrů vody za minutu. Toto čerpadlo samozřejmě umístěte pod zem. Nejlépe blízko koncového jezírka.

No a pak už nezbývá než se kochat.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>