Zatočte s rosícími se okny

Venku už je dostatečně chladno na to, abychom otočili kohoutkem na našem radiátoru a pustili do domu trochu tepla. Mnohým z nás se ve stejnou dobu začala rosit okna. Přemýšlíte, čím to může být způsobeno a jak se tohoto problému zbavit? Pak tedy dočtěte dnešní článek až do konce.

Obecně můžeme konstatovat, že orosená okna znamenají jejich horší tepelně izolační vlastnosti. Děje se tak zejména u starých dřevěných oken. Nejednalo by se přitom o nijak závažný problém, kdyby vlhkost, která se na oknech sráží, neničila samotná okna i zdivo kolem nich. Na oknech také dochází ke vzniku plísní, které ohrožují zdraví všech členů vaší rodiny. Pravý důvod však nespočívá ve špatných oknech, ale v nadměrné vlhkosti v místnosti. Ta se pak díky špatným tepelně izolačním vlastnostem oken sráží na okenních výplních.

Asi uhodnete, kde se okna budou rosit nejčastěji. Pokud jste si mysleli koupelna a kuchyně, pak jste si to mysleli správně. Pozadu však nezůstává ani ložnice. V té se totiž vlhkost velmi zvýší během nočního spánku. Jeden člověk totiž během noci může vydechnout ve formě vodní páry až 3 litry vody. Pokud tato vodní pára narazí na studené sklo v oknech, dojde k jejímu vysrážení. Pozor! Děje se i u zdí, proto některé zdi plesniví, protože se na jejich vnitřní strana sráží vodní pára.

Nejúčinnější a nejlevnější řešení je velmi jednoduché. Stačí pravidelně a dostatečně větrat.  Dalším je možností jak problém se zarosenými okny vyřešit je nakoupit pohlcovače vlhkosti. Nejdražším, ale řešením je pak výměna oken za novější z lepšími tepelně izolačními vlastnostmi. Tím se však nezbavíte vlhkosti v domě.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>