Inspekce nemovitostí – k čemu je dobrá a na co se zaměřit?

Koupit nemovitost není jako jít na běžný nákup. Nikdo netouží utratit těžce vydělané peníze nebo se zadlužit na většinu svého života a přitom koupit zajíce v pytli. Malý flek pod oknem nebo prasklinka ve zdi mohou vyústit v problém za několik set tisíc korun.

Jenže, když člověk není stavař, jen těžko může poznat, v čem se co skrývá a co může přestavovat komplikace. Pokud se také obáváte, pozvěte si k prohlídce inspekci nemovitosti.

Co je inspekce nemovitosti?

Inspekce nemovitostí pomáhá kupujícím i prodávajícím zjistit skutečný technický stav nemovitosti. Inspekce nemovitosti může ušetřit nemalé peníze za budoucí neplánované opravy nemovitosti.

Inspekci mohou provádět certifikovaní inspektoři nemovitostí, kteří mají vzdělání a praxi v oboru pozemních staveb a technického zařízení staveb.

Inspektoři nejsou zbyteční ani u nových nemovitostí, pomoct mohou i s převzetím nemovitosti od realizační firmy či developera.

Inspektoři by se měli zaměřit na:

  • statiku
  • úniky tepla
  • izolaci
  • zvuk a hluk
  • technické zařízení budovy
  • povrch a stav podlah a stěn
  • bezpečnost nemovitosti při užívání
  • požární bezpečnost
  • zdravotní a hygienickou nezávadnost

Po prozkoumání nemovitosti inspektor vypracuje zprávu o stavu budovy ve vybraných technických oborech a průkaz nemovitosti. Právě v průkazu nemovitosti klienta seznámí s nalezenými vadami a jejich řešení. Výstup by měl obsahovat i postup a cenu u každého řešení vady.

Kdy si inspekci nemovitosti objednat?

Prohlídka s inspektorem je vhodná už v momentě, kdy si vybíráte z více nemovitostí. Pozvěte jej na první bližší prohlídku domu, abyste hned od začátku věděli, jak si nemovitost stojí po technické stránce a skrývá nějaké vady.

Jak poznat kvalifikovaného inspektora?

Nejčastějším nešvarem jsou neúplné inspekce nebo nedostatečná informovanost o zjištěných závadách. Proto si u výběru inspektora zjistěte, zda má potřebnou kvalifikaci.

Ideální je Vysoká škola v oboru pozemních staveb či jiný příbuzný studijní obor a minimálně tříletá praxe. Někteří inspektoři mají jen střední školu, v tom případě byste měli vyžadovat alespoň praxi v délce 5 a více let praxe. Zároveň existují organizace, které zajišťují pro inspektory ucelený systém vzdělávání v oboru vad a poruch staveb. Ty zpravidla uvádějí na svých stránkách seznam doporučených inspektorů.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>