5 tipů, jak si v létě zastínit okna

Stínící technika má v dnešní době spoustu funkcí. Samozřejmě zastíní interiér, poskytuje soukromí, ale některá také nepustí dovnitř teplo, má slušné zvukově-izolační vlastnosti, dává domu šmrnc a funguje i jako částečná ochrana proti zlodějům. V tomto článku se podíváme na nejčastější možnosti stínění, jejich výhody, nevýhody a další vlastnosti. 

Vybrali jsme pro vás 5 tipů, jak účinně a elegantně svá okna zastínit:

  1. Venkovní rolety 

Venkovní stínění má obecně tu výhodu, že za okny zůstane nejen světlo, ale i teplo. Venkovní neboli předokenní rolety navíc skvěle designově doplňují fasádu domu, váš dům s nimi bude vypadat zase o kousek lépe. Rolety také pokoj skvěle zatemní, až tak, že nepoznáte, jestli je venku tma či světlo, což se hodí do ložnice, ale i do dětských pokojů, aby děti v létě déle spaly. Ovládání bývá nejčastěji na dálkové ovládání. Rolety jsou pevné a fungují tak i jako bezpečnostní prvek.

  2. Venkovní žaluzie

Další možnost venkovního stínění, které zajistí, že se interiér nebude přehřívat. Žaluzie jsou obecně nejlepší v tom, že nastavením lamel můžete velmi přesně ovlivňovat, kolik slunečního světla si do pokoje pustíte. Vypadají elegantně, můžete volit nejrůznější barevné provedení tak, aby ladily k domu, oknům či vratům. Fungují také jako tepelná i zvuková izolace.

venkovni zaluzie

  3. Markýzy

Hodně specifický druh stínění jsou markýzy. Ty se hodí nejlépe na balkóny, terasy, výkladní skříně, ale používají se i na okna. Markýzy mohou mít větrná, sluneční i dešťová čidla, na jihu Evropy se používají jako nejčastější stínící technika hlavně v bytových domech. Existuje hned několik typů markýz, na okna se nejčastěji využívají svislé markýzy.

Svisla markyza

  4. Vnitřní žaluzie 

Vnitřní žaluzie jsou klasika. V dnešní době si můžete vybrat ze spousty barevných variant, jedná se asi o nejlevnější řešení stínění oken. Největší výhodou žaluzií je opět regulace světla. Ovládání může být mechanické, ale i dálkové, žaluzie mohou být nejen horizontální, ale i vertikální. Vnitřní žaluzie bývají plastové, hliníkové nebo i dřevěné. Nevýhodou ovšem je, že vnitřní žaluzie na rozdíl od venkovních neudrží teplo venku za oknem.

vnitrni zaluzie

  5. Vnitřní rolety

Na pohled rolety obvykle vypadají lépe než žaluzie, můžete vybírat vnitřní rolety s nejrůznějšími originálními vzory, ale chybí zde možnost tak dobré regulace světla. Vnitřní stínící technika má už zmíněnou nevýhodu, že za okno pustí teplo, takže se interiér může přehřívat. Izolační vlastnosti, ať už proti hluku nebo i udržení tepla nejsou nejlepší. Poskytnou soukromí a zastíní však váš pokoj spolehlivě.

Můžete vybírat i další varianty stínění, například screen rolety nebo obyčejné závěsy. Podívejte se do nabídky některého českého výrobce či prodejce stínící techniky, ideálně takového, který má v České republice celou síť kamenných prodejen, ať se máte kam jít na vybranou stínící techniku podívat.

Tip na závěr: Přečtěte si také, jak zastínit balkon nebo lodžii.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>