Akrylátová vana – jak se o ni starat?

Zvažujete, z jakého materiálu by měla být vaše nová vana? Seznamte se stále oblíbenějším materiálem – akrylátem.

V čem spočívají výhody akrylátu a jaká je jeho údržba? Přečtěte si v tomto článku.

koupelna_vana

Akrylátová vana je příjemná na dotyk, dobře vypadá a snadno se udržuje.

Z hlediska materiálu je akrylátová vana velmi křehká a aby nedošlo k jejímu poškození, vyžaduje opatrné zacházení, a to již při samotném zasazení. Zásadním pravidlem pro instalaci je precizní usazení buď na nožičky dodávané výrobcem, nebo do speciálního polystyrenového lože, které vyplní prakticky celý prostor pod vanou. Na tuto práci je tedy nejlepší najmout odborníky.

Snadná údržba

Akrylátová vana je v podstatě z plastu, což je dobré si uvědomit u údržby a čištění. Plast je všeobecně náchylný na poškrábání a tvoření rýh a akrylátová vana není výjimkou. Proto je vhodné k čištění nepoužívat prostředky obsahující abrazivní složku. Samozřejmě byste neměli používat ani drsné kartáče či jiné čistící pomůcky s hrubou plochou.

Nejvhodnější je hadr, či houbička a běžný saponát. Kdo by chtěl své vaně dopřát tu nejlepší péče, může sáhnout po prostředcích přímo od výrobce. V tom případě je třeba sáhnout hlouběji do kapsy.

Co když se poškodí? 

Bohužel se může stát, že do vany nedopatřením něco spadne a na povrchu se vytvoří prasklina, či díra.

Tomu lze částečně předejít zakoupením vany s širší akrylátovou deskou. Běžné typy mají desku silnou přibližně 3,2 mm, kvalitnější pak 4 až 5 mm. Luxusní akrylátová vana může být pokryta dokonce o tloušťce 8 mm.

Se škrábancem či menší dírou si ale poradíte sami, a sice pomocí brusného papíru, brusné pasty a následného vyhlazení. Dobrou službu odvede i akrylátový nátěr.

Proč zvolit akrylátovou vanu?

Hlavní předností tohoto materiálu je snadná tvarovatelnost. Je dostupná v prakticky všech atypických tvarech. Je velice příjemná na dotyk, jakmile si do ní jednou lehnete, už nebudete chtít jinou. Je nenáročná na údržbu a snadno lze svépomocí  opravit.

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>