Co ohlídat při přebírání nového bytu

Kupujete dům či byt a už se těšíte, jak budete bydlet v novém a ve vlastním. Očekáváte, že vše bude fungovat bez problémů a těšíte se na pohodlné bydlení. Nechceme vás strašit, ale může to dopadnout i opačně. Vaše vysněné bydlení se může stát vaší noční můrou. Jedinou možností jak tomu předejít je, dům či byt si důkladně prohlédnout a nejlépe přizvat k jeho prohlídce odborníka.

Některé závady a nedodělávky sice odhalíte vlastním okem a to nemusíte být ani stavbař či mít zkušenosti se zedničinou, ale některé závady rozpozná jen odborník po důkladné prohlídce. Proto se vyplatí jít na prohlídku nemovitosti i s ním. To platí nejen v případě koupě nově postaveného domu či bytu, ale samozřejmě také při koupi staršího bytu či domu.

Nebojte se reklamace

V případě, že koupíte nově postavenou nemovitost, lze samozřejmě její závady a nedodělky v záruční lhůtě reklamovat. U starších nemovitostí tomu však tak není. Řada lidí si sice myslí opak, ale věřte, že podpisem předávacího protokolu plně zodpovídáte za stav bytu či domu. Proto je důležité věnovat prohlídce dostatečnou pozornost.

Co je třeba ohlídat

A na co si tedy dát pozor a co vše vyzkoušet? V prvé řadě si překontrolujte, jestli vybavení nemovitosti odpovídá sjednaným podmínkám. Zkontrolujte rozmístění elektrických zásuvek a zda-li vše odpovídá příslušným normám. Zaměřte se na těsnost oken a dveří a kvalitu provedení spárů. Hledejte praskliny ve zdech či prasklé kachličky. Samozřejmě si vyzkoušejte, že jdou otevírat všechna okna i dveře, že fungují odpady a osvětlení. Vyžádejte si všechny revizní zprávy.

Snad vám těchto pár stručných rad pomůže.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>