Dosáhnou mladí lidé na hypotéku?

Aby mladí lidé dosáhli na hypotéku a mohli si pořídit vlastní bydlení, potřebují mít našetřeno alespoň 20 % z hodnoty kupované nemovitosti. Splnit tuhle podmínku může být velmi náročné. Mají mladí lidé vůbec šanci hypotéku získat?

dum_creditas

Jaké jsou podmínky při žádosti o hypotéku?

Abyste mohli žádat o hypotéku na bydlení, musí vám být více než 18 let a musíte mít našetřeno dostatek peněz – alespoň 20 % z ceny nemovitosti, kterou chcete koupit. Navíc jsou tu další dvě podmínky, které souvisí s výší hypotéky – její maximální výše je omezena na devítinásobek vašeho ročního čistého příjmu a výše splátky (resp. součet splátek) nesmí překročit 45 % vašeho měsíčního příjmu.

Při dnešních cenách nemovitostí, zejména pak ve velkých městech, jsou tyto podmínky téměř nepřekonatelnou překážkou. Aby si mohla mladá rodina dovolit hypotéku na byt v hodnotě 3,5 milionu korun, musí mít našetřeno asi 700 tisíc korun. To ale při průměrném měsíčním příjmu 25 tisíc korun trvá i několik let. Za tu dobu může cena nemovitostí zase vzrůst.

Hypotéky s 90% LTV

Zkratka LTV znamená Loan to Value a vyjadřuje poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti. Můžeme tedy říct, že značí, kolik vám banka maximálně půjčí vzhledem k dané nemovitosti. Při LTV 80 % to znamená, že vám banka půjčí 80 % z hodnoty nemovitosti. Zbytek musíte pokrýt z vlastních zdrojů.

Aby banky umožnily získat hypotéku i mladým lidem, mohou poskytovat i hypotéky s LTV až 90 %. Zbylých 10 % je pak snadnější našetřit. Nevýhodou těchto hypoték je vyšší úrok.

Pomůže další nemovitost

Pomoci dosáhnout na hypotéku vám může i zastavení druhé nemovitosti. V praxi mladí lidé využívají nemovitost rodičů, například chatu (s číslem popisným). Výhodou je, že díky druhé nemovitosti můžete získat hypotéku s LTV 80 % a méně. To přinese i nižší úrokovou sazbu a nižší splátky. 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>