Na co se zaměřit při výběru sedací soupravy?

Sedací souprava je dominantou každého obývacího pokoje. Obvykle je největším kusem nábytku v místnosti a patří jí tak největší pozornost. Na sedačce trávíme volný čas, hostíme návštěvy a také spíme.

Je důležité vybrat správně, pohovka by měla být nadčasová, kvalitní a pohodlná. Co všechno je při výběru sedací soupravy vzít do úvahy? 

sedaci souprava

Nejvíce se zaměřte na to, co nejde vidět

Ačkoli je sedací souprava první, co v obývacím pokoji vidíme, neměli bychom ji vybírat jen podle vzhledu. První, na co bychom se měli zaměřit, je konstrukce. Ta může být ze dřeva, kovu, ale i z plastu. Plastovou konstrukci bychom vzhledem k jejich náchylnosti na prasknutí doporučili ale spíše do domácností, kde se sedačka příliš nepoužívá, nebo kde nejsou děti. Pokud sedačku hojně využíváte a skáčou-li vám po ní ratolesti, raději zvolte konstrukci dřevěnou či kovovou. Obě se vyznačují dlouhou životností. Pokud však plánujete na sedací soupravě také často nocovat, je lepší zvolit konstrukci kovovou.

Po konstrukci se zaměřte na další část, kterou nelze na pohovce vidět, a sice na výplň. Ta totiž určuje, zda se nám na pohovce bude sedět pohodlně. Levné sedací soupravy mají výplň molitanovou. Lepší volbou jsou však výplně z polyuretanových či elastických studených pěn. Která vám bude nejpříjemnější, musíte sami osedat a vyzkoušet podobně jako o výběru matrací.

Kůže, nebo textil?

Dále je třeba si dobře promyslet, jaký materiál potahu zvolíme. Nejzákladnější otázkou je, zda kůže, nebo textil. Kůže působí luxusnějši, ale má horší prodyšnost a zejména v létě se nám na ni může lepit tělo. Oproti textilu je však lépe udržovatelná a lze je snadno čistit. Aby však dlouho působila jak nová, je třeba ji ideálně dvakrát za rok impregnovat. Textil nabízí širší výběr vzhledu. K dostání jsou i snímatelné a pratelné potahy, které usnadňují čištění pohovky. U výběru textilního potahu platí jednoduché pravidlo, čím menší podíl přírodních vláken, tím delší životnost.

Jaký tvar?

Tvar sedací soupravy záleží na velikosti obývacího pokoje. Při výběru myslete na to, aby se okolo pohovky dalo bez potíží projít. Rohová sedací souprava je favoritem pro ty, kdo bydlí v menších bytech. Pokud bydlíte v opravdu malém bytě, zvažte, zda není lepším řešením vybrat jednoduchou rovnou pohovku a tu doplnit o křeslo případně třeba o sedací vak.

Pro početnější rodiny či pro ty, kdo často přijímají návštěvy, jsou vhodné sedací soupravy do tvaru U. Aby však pokoj nevypadal stístněně a zastavěně, hodí se tento tvar spíše do větších pokojů.

Vybíráte-li sedací soupravu, nakteré budete i pravidelně nocovat. Určitě nešetřete. Vybírejte tak, aby rozkládací pohovka měla kvalitní rošt a konstrukci. Zaměřte se také na snadnou manipulaci.

Sandra Š.
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>