I obrazy by měly mít řád

Minimálně jeden obraz visí snad v každé domácnosti a zkrátka do ní patří. Je součástí pokoje a bez něj by to nebylo ono. Co všechno je však třeba udělat, aby tímto dojmem působil?Obraz musíte nejen dobře vybrat a umístit, ale také k němu s citem zvolit ten nejvhodnější rám, dobře ho nasvítit a v neposlední řadě se o něj starat tak, aby vydržel co nejdéle.

Do čeho obraz zasadíte?

Výběr toho nejlepšího motivu záleží zcela na vašem vkusu a uvážení. Rámem pak můžete obrazu buď nasadit korunu, nebo jej úplně shodit. Pozor na kýčovité laciné napodobeniny masivních rámů nebo na špatnou kombinaci stylů.

U moderních obrazů či fotografií můžete orámování zcela vynechat, nebo obraz jednoduše překrýt sklem a upevnit malými kovovými sponkami.

Pokud obraz ozdobíte kovovými a pozlacenými rámy, nezapomeňte je čas od času ošetřit roztokem vody a soli nebo citrónové šťávy, abyste obnovili jejich zašlý lesk. Stejný efekt má také voda od brambor. Pokud je na plátně obrazu nebo na jeho původním rámu patrný zub času, svěřte jeho vyčištění raději restaurátorům.

Kam jej pověsit?

Jestliže má obraz vašemu interiéru slušet co nejlépe, musí být přiměřeně velký. Pokud milujete velkoformátové umění, ale žijete v panelákové garsonce, máte nejspíš smůlu. Obraz o rozměrech 2,5 x 3 m do svého obývacího pokoje totiž zakomponujete jen velmi těžko.

Velký obraz by měl být jedinou dominantou místnosti, proto pozor také na ostatní dekorace, které by se mohly navzájem tlouci a pokazit celkový dojem. Správná výška pro umístění obrazu je zhruba ve výšce očí, malé obrázky mohou viset i o něco níže. Ohledy berte také na velikost a rozmístění nábytku. Pokud chcete mít vše perfektní, bude vás zajímat také množství a kvalita (nejen) denního světla, které na obraz dopadá. Osvětlení ale můžete případně zdokonalit bodovými světly.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>