Jak vybrat klimatizaci do bytu?

Zatímco klimatizace je v současné době téměř v každé kanceláři, do našich domovů se dostávají o poznání pomalejším tempem. Pravdou ale je, že nám dokáží zpříjemnit život. Klimatizace umí udržet nastavenou teplotu bez ohledu na aktuální teplotu venku. Doma tak máme stále prostředí a nejsme tak vystavování teplotním výkyvům.

Při výběru klimatizace je třeba se nejdříve rozhodnout, jaký je pro vás nejdůležitější parametr výběru. Zatímco někoho zajímá především cena, jiný upřednostní spíše funkčnost. V ideálním případě je samozřejmě pořídit co nejvýkonnější klimatizaci za co nejvýhodnější cenu.

klimatizace

Nástěnná vs mobilní

Klimatizací je celá řada, stačí jen vědět, co požadujete. Na začátek si uvědomte, zda chcete klimatizaci mobilní, kterou lze přemisťovat z místnosti do místnosti, či zda byste rádi spíše klimatizaci nástěnnou. Mobilní klima se ve většině případů dává klimatizace blízko k oknu, abyste mohli hadici bez problému vysunout z okna. Je samozřejmě možné ji instalovat i do zdi, ale k tomu je zapotřebí ještě i proříznout otvor ve zdi, kterým hadice povede ven.

Nástěnná klimatizace se skládá z vnitřní jednotky, která je umístěna v místnosti a z kondenzační jednotky, která je umístěna venku. Tyto části jsou spojené potrubím.

Zohledněte výkon

Ze všeho nejvíce byste u výběru klimatizace měli zohlednit její výkon. Logicky, čím větší místnost budete chtít klimatizovat, tím, větší výkon by kupovaná klimatizace měla mít. Počítat je třeba i s počtem elektrospotřebičů, které máte. Velké spotřebiče jako televize, lednice, myčka nebo pračka mohou výkon klimatizace snížit.

Hodí se do interiéru? 

Kromě výkonu je dobré zohlednit i to, jak bude klimatizace v interiéru vypadat. Ne každý druh do interiéru zapadne a nepůsobí jako pěst na oko.

Levnou nebo dražší? 

Pro mnohé je důležitá cena, tu nejvíce ovlivňují náklady na provoz. Pokud chcete klimatizaci používat celoročně, tedy na chlazení v létě a vytápění v zimě, zvolit byste měli spíše dražší, ale úspornější klimatizaci. Investice do energeticky úsporné klimatizace se vám v tomto případě vyplatí. V případě, že ji budete používat spíše příležitostně, mohla by vám postačit levná klimatizace.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>