Jak vybrat garnýž?

Ať už do oken pořizujete záclony či závěsy, bez garnýže se neobejdete. Zatímco dříve bylo na trhu na výběr z jednoho či dvou druhů, dnes můžeme vybírat ze stovek. Na co se při výběru garnýže zaměřit a z čeho vlastně můžete vybírat?

U garnýží je na výběr ze tří hlavních druhů. K dostání jsou dřevěné, kovové a plastové.

garnyz a zaves

Dřevěné garnýže se nejvíce hodí do interiéru, kterému vévodí přírodní materiály. Bývají vyrobeny z masivu a skvěle tak pokoje doplní. Jejich velkou výhodou je, že je lze snadno zkrátit na potřebnou délku. Koncovky dřevěných garnyží se pak jen nasazují či přilepují. Na výběr je přehršel odstínů, od břízy po třešeň.

Ještě větší výběr je u kovových garnýží. Oproti dřevěným jsou spíše decentnější a hodí se do moderních domácností a především do menších místností. Kovové garnýže seženeme v provedení nerez, hliník, mosaz, chrom, či ve speciálních úpravách jako je satin (vypalovaná barva podobající se hliníku). Populární jsou ale i mosaz antik či kartáčovaný nikl.

Výhodou kovových garnýží je, že jsou často opatřeny elegantními koncovkami nejrůznějších  tvarů a provedení, které lze zakoupit i samostatně dle konkrétního požadavku zákazníka.

Plastové garnýže jsou nejméně obvyklé, ale jsou velmi pružné a lehké. K dostání jsou v mnoha barev. Ze všech tří druhů jsou pochopitelně nejdostupnější. Velmi dobře odolávají vlhkosti a manipulace s nimi je snadná.je třeba dbát na to, aby nedošlo k jejich poškrábaní.

Možnosti jak je možné ganýže uchytit jsou dvě: uchycení do stropu či uchycení do stěny

U obou variant promysleme, jak vysoko nad oknem garnýž bude. Nezapomeňme také zkontrolovat, zda jsou stěna/strop dostatečně pevné a rovné.

Jaké jsou ideální rozměry garnýže?
  • Rozměry k uchycení závěsu

Okno o šířce 100 cm se závěsem by mělo mít garnýž o celkové délce 150 cm a 15 kroužků.

  • Rozměry k uchycení záclony

Okno o šířce 100 cm se záclonou by mělo mít garnýž o celkové délce 170 cm a 14 kroužků.

Sandra Špačková
foto: ikea.cz

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Klára H. napsal:

    Za studentských let jsem garsonce měla plastové a bohatě stačilo. Manipulaci jsem zvládala v klidu sama. Teď mám v bytě bytelné závěsy a mám kovové garnyže. Řekla bych, že spíš než na tom, do jakého interiéru se hodí, je důležitější, k jakému jsou účelu.

  2. Vladimir napsal:

    Dobrý den, mám dotaz, zařazujeme si být, ale máme nejasnosti v tom, jakou barvu garnyze máme koupit a podle ceho se máme řídit. Někdo říká, že podle barvy oblozeni záruční a někdo podle nábytku, tak nevím. Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>