Jak vybrat klimatizaci

V horkých dnech by jistě přišla vhod klimatizace. Jak ovšem vybrat tu správnou? Jaké typy klimatizací je možné vidět v obchodech?

Možná vás to překvapí, ale i u klimatizace je potřeba zvážit účel, za jakým ji chcete pořídit. Totiž už zdaleka neplatí, že klimatizace slouží pouze k ochlazování vzduchu.

Pokud chceme klimatizaci do bytu, máme na výběr hned z několika možností. Dnešní klimatizace totiž umí chladit, vytápět, odvlhčovat, ionizovat vzduch a čistit vzduch. Je tedy potřeba pořádně zvážit, co vše od klimatizace očekáváte. Stačí vám pouze chlazení vzduchu, nebo budete využívat i jiné funkce. Dobře si to rozmyslete, protože cena jednotlivých variant bude hodně odlišná. Na druhou stranu, pokud zakoupíte klimatizaci, která umí i vytápět, může vám pak klimatizace sloužit po celý rok.

Klimatizační jednotka je samozřejmě elektrických přístrojem. Jedním z nejdůležitějších parametrů při jejím výběru tedy bude energetická náročnost. Jako řada jiných elektrických přístrojů, musí mít i klimatizační jednotka energetický štítek, ze kterého se dozvíte vše důležité. Kromě energetické náročnosti je důležitá i hlučnost klimatizace. Pokud ji budete mít v obýváku, určitě by nebylo příjemné, kdyby vaše klimatizace přehlušovala váš hovor, případně televizi. Zvláště otravné může být poslouchat hlučící klimatizaci v noci.

Vybírat můžete ze dvou základních typů klimatizačních jednotek. Prvním z nich je kompaktní jednotka, kdy se jedná o jednodílné zařízení, které je nejčastěji mobilní, nebo okenní. Druhým typem jsou tzv. split jednotky, které jsou dělené.

Ceny klimatizací se pohybují již od deseti tisíc korun, ale velmi záleží na funkcích klimatizační jednotky. Ceny některých zařízení se mohou vyšplhat až hodně vysoko přes sto tisíc korun.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>