Jak vybrat vchodové dveře

Pokud stavíme dům, nebo zařizujeme nový byt, jistě přijde také na otázku, jaké vybrat vchodové dveře. Výběr správných vchodových dveří je vždy otázkou mnoha ústupků a kompromisů, neboť dnešní trh s vchodovými dveřmi nabízí různá kritéria, která nám mohou nové dveře nabídnout.

Ať už se jedná o barvu, prosklení, nebo materiál, je vždy nutné myslet na to, že vchodové dveře nám nejspíše budou sloužit po zbytek užívání naší nemovitosti.

Vybíráme dveře podle materiálu

Na první místo vchodových dveří je nejspíše vhodné zařadit hliníkové dveře. Tento druh dveří má téměř neomezenou životnost a vypadají velmi exkluzivně. Dalo by se říci, že nic lepšího, než tento druh dveří sehnat nemůžete. V zahraničí tento druh dveří často také převažuje nad ostatními druhy.  Všechny tyto nesporné výhody však  také nesou velkou daň ve formě pořizovací ceny. Tato cena se běžně pohybuje v rozmezí 60 až 100 tisících korun, díky čemuž se pro mnohé stává tento druh dveří finančně nedostupný. Kvůli tomu si jej také pořizují spíše náročnější klienti, nebo jsou pořizována na místa, kde je kladen vyšší důraz na bezpečnost a odolnost.

Druhé místo patří klasickým dřevěným dveřím. Jedná se o tradiční materiál, který se pro vchodové dveře užívá po stovky let a který je hojně užívaný i dnes. U dřeva se také můžeme setkat s mnohem příznivějším poměrem ceny k užitné vlastnosti. Stejně, jako hliníkové dveře, mají velmi pěkný vzhled, jsou relativně odolné a při správné montáži i tvarově stabilní. Mají však i své nevýhody. Nejvíce dřevěným dveřím škodí vlhké prostředí, nebo rozdíly teplot, které se mohou velmi negativně podepsat na životnosti a dlouhodobém vzhledu.

Na třetí a také poslední místo je vhodné zařadit dveře plastové. Díky novým výrobním technologiím se jedná o velmi výhodnou možnost, která však může být také velmi kvalitní a v mnohých případech naprosto dostačující. Můžeme se dnes setkat například s výplněmi ze speciálního sklolaminátu, který dveřím dodává dostatečnou pevnou, ale také lehkou váhu. Plastové dveře také velmi dobře izolují, díky čemuž nám mohou ušetřit nemalé sumy za vytápění vstupních místností. Díky novým výrobním postupům mohou plastové dveře svým vzhledem také imitovat vzhled dveří hliníkových, s jejichž cenou se však nemohou ani zdaleka srovnávat.

Porovnáme-li všechny tyto dostupné varianty vchodových dveří, můžeme s přehledem říci, že vybíráme-li dveře podle parametru cena/užitné vlastnosti, plastové dveře nám mohou být skvělým vítězem, který navíc nenavýší náš rozpočet o převratné sumy, které místo toho můžeme investovat například do nového nábytku, nebo zařízení domu.

autor: Michal Hromek

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Lukáš napsal:

    My jsme byly vždycky pro přírodní materiály. Proto jsme vybrali truhláře, aby nám na míru udělal dveře. A povedlo se. (odkaz byl odstraněn)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>