Jakou střechu?

Stavíte, nebo rekonstruujete dům a chystáte se pustit rovněž do střechy. Jistě je dobré si v tuto roční dobu pospíšit. Blíží se období častých dešťů a to není dobré mít dům bez střechy. Ovšem nedá se to ani uspěchat. Tvar střechy i střešní krytinu je potřeba si pořádně promyslet a věnovat tomu dostatek času. Dnešní článek vám snad trošičku pomůže ve vašem rozhodování.

Pokud se podíváte na historické stavby, můžete si povšimnout, že sklon jejich střech je přibližně 45°. To není náhoda. Naši předci byli velmi zkušení a tak věděli, že je potřeba, aby střecha měla co největší sklo a to kvůli dobrému odtoku vody. I dnes se šikmé střechy budují hlavně kvůli dobrému odtoku dešťové vody. Nemusí mít už ovšem sklon 45°, ale mnohem menší. Dnešní materiál, ze kterého se střešní krytiny vyrábějí, totiž mnohem lépe odvádí vodu.

Oproti šikmé střeše má rovná střecha nespornou výhodu v nižších nákladech na její realizaci. Uspoříte totiž velké množství materiálu. Mezi nevýhody rovných střech ovšem patří například horší odrážení slunečních paprsků a rovněž vyšší opotřebování některých stavebních prvků, jako jsou spoje kolem komína. K tomu dochází v důsledku toho, že tyto části jsou více vystaveny povětrnostním vlivům. Záležet si musíte u rovně střechy dát záležet na hydroizolaci. Ta musí být velmi kvalitní.

Pokud jste se již rozhodli pro tvar vaší střechy, tak poté je třeba přemýšlet o vhodné střešní krytině. Jaké mají jednotlivé materiály vlastnosti, výhody a nevýhody, tak tomu se budeme věnovat v příštím článku. Přeji zatím aby vám do domu hlavně nepršelo.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>