Je vhodné dřevo do koupelny?

Dřevo se na první pohled může zdát jako ten nejnevhodnější materiál do koupelny. Není tomu tak. Naopak, dřevo do moderních koupel patří! Dřevo totiž koupelně velice sluší.

drevo v koupelne

Jaké dřevo se do koupelny hodí?

Nejlépe snášejí vodu a vlhkost tmavá a těžká dřeva. Velmi se osvědčily teak či wenge. Oba druhy jsou však poměrně drahé. Proto se často setkáváme spíše s MDF deskami – slisovanou jemnou dřevěnou drtí tmelenou pryskyřicí. MDF desky jsou výrazně levnější než masivní dřevo.

Ještě levněji lze pořídit lamino či dřevotřísku, oba materiály se však v praxi příš neosvědčily. Lamino sice umí skvěle imitovat vzhled dřeva, ostré hrany ale na první pohled prozradí skutečný materiál  a výsledek může působit lacině. Dřevotříska zase ve vlhkém prostředí bobtná.

Výhodou MDF desek je to, že nejsou nasákavé a za vlhka nebobtnají a nekroutí se. Pokud se kvalitně potáhne dýhou příslušné dřeviny, takřka nelze poznat, že se nejedená o masiv.

Co vše může být ze dřeva? 

drevena stolickaDřevěné dnes v koupelně nemusí být jen skříňky. Celodřevěné může být i umyvadlo nebo vana. Jedná se však o specifická a poměrně nákladná řešení.

Možnostem se přitom meze nekladou. Kromě tvaru vaší vany či umyvadla lze vybírat i z druhu dřeva a s tím souvisejícího odstínu. Pro vany se nejčastěji používají africké středně tmavé iroko, velmi tmavé tropické dřevo sapele, světlé dřevo pak nabízí světlý evropský jasan.

Pokud se raději sprchujete, vězte, že dřevěné mohou být také sprchové kouty. Nemusí být celé ze dřeva, velmi hezky se v koupelně výjimá dřevěný panel, na němž je sprcha upevněna. Ten se nejčastěji vyrábí z dubu, wenge či teaku. Pozvednout vzhled koupelny dokáže už jen dřevěná stolička do sprchového koutu…

drevena skrinka

Dáváte-li přednost raději klasické sanitární keramice, dřevo do koupelny můžete dostat za pomocí skříněk, poliček, či desky pod umyvadlem. Koupelna tak dostane úplně jiný šmrnc.

Martina M.
foto: pixabay.com/unsplash.com

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Baru napsal:

    A za mě je ještě krásným a originálním dřevěným prvkem do koupelny dřevěný rám na vanu, znáte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>