Kam umístit postel?

Spánkem strávíme celou třetinu života. Aby byl spánek kvalitní a my se ráno cítili svěží, nezáleží jen na tom, na čem spíme, ale také kde spíme, tedy kde leží naše postel.

Kam umístit postel v ložnici, abychom se cítili dobře a mohli si nerušeně užívat spánku?

loznicePokud máte malou ložnici a jste limitováni místem, moc možností pro umístění lůžka nemáte. Vždy bychom však měli dodržovat několik pravidel:

  • Neumisťovat postel doprostřed místnosti. Uprostřed místnosti můžeme mít nepříjemný pocit a nemusíme se cítit bezpečně.
  • Neumisťovat postel pod zešikmenou plochu. Tou se může myslet zešikmená střecha či schody. V takové posteli bychom mohli cítit úzkost.
  • Čelo postele by nemělo směřovat k oknu či dveřím. Proudící vzduch může zapříčinit průvan a aniž bychom si to museli uvědomovat, mohlo by to způsobit nachlazení nebo bolest hlavy.
  • Za zvážení stojí i umístění postele pod oknem. To je možné pouze za předpokladu, že okno dokonale těsní. V opačném případě bychom museli čelit průvanu.
  • Bezpečnost především. Kolem postele by také měl být dostatečně velký prostor, aby byl přístup k posteli snadný a bylo možné provádět bez problémů úkony, jako povlečení prostěradel apod.
Kde je umístění postele správné?

V zásadě lze říct, že postel by měla být umístěna tak, aby čelo bylo u zdi. Tím se navodí kýžený pocit jistoty a bezpečí a spánek tak může být tvrdý. Postel umístěte nejlépe v prostoru ložnice tak, abyste měli přehled o vstupu do ložnice, ale ne přímo proti dveřím. Vhodnější umístění je diagonální.

Pamatujte, že v blízkosti postele by neměly být elektronické přístroje. Pokud trváte na televizi či počítači v ložnici, najděte místo, které bude od postele dostatečně vzdálené.

V neposlední řadě myslete na to, že nad postelí nemá viset nic těžkého, ať už se jedná o osvětlení, poličku, skříňku apod. Obava podvědomí, že máte nad hlavou těžký předmět, by mohla navodit pocit strachu.

Martina M.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>