Mobilní nebo pevné klimatizace? Jakou vybrat?

V současné době se klimatizace objevují téměř v každé kanceláři a obchodech. Spousta lidí je začíná využívat také ve svých domácnostech. Klimatizace upravují teplotu a vlhkost okolního prostředí na požadované hodnoty bez ohledu na venkovní prostředí.

Dříve než se rozhodnete pořídit si klimatizaci, je dobré zamyslet se také nad tím, jaké prostory budou klimatizovány, zda bude používána pouze v létě na chlazení nebo také v zimě na přitápění, a také do jaké cenové relace jste ochotni tento stroj pořídit.

Jelikož některé typy klimatizací výrazně zasahují také do vybavení a celkového vzhledu bytu, je vhodné při výběru zohlednit také jejich design a také to, kde bude klimatizace umístěna.  Výrobců klimatizací je nespočet, ovšem ne všechny lze považovat za kvalitní, a tak je lepší dát na osvědčené značky, jako jsou klimatizace Samsung, Toshiba, Fujitsu, LG, Panasonic, apod.

klimatize

Výkon klimatizace

Při výběru se v pravé řadě zaměřte na její výkon, který je brán jako nejdůležitější parametr. Výkon klimatizace je ovlivněn velkou řadou různých faktorů, jako je kvalita izolace domu, množství obyvatel, velikost a výkon osvětlení domu, množství a výkon elektrických spotřebičů, apod. Obecně platí, že čím větší místnost chceme klimatizovat, tím větší výkon by klimatizace měla mít.

Montáž klimatizací

Při výběru je také důležité zvážit, zdali firma, od které si klimatizaci pořizujeme, nabízí také montáž klimatizace. Zdali je schopná zajistit i záruční a pozáruční servis klimatizací či případnou opravu.

Typy klimatizací

Typů klimatizací je poměrně velké množství a liší se způsobem fungování, instalace a dalšími parametry. Orientovat se v této oblasti není jednoduché, proto jsme pro vás připravili přehled, ve kterém naleznete jednotlivé klimatizace a jejich základní popis.

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace jsou určeny pro ochlazení, odvlhčení a filtraci vzduchu. Tento typ klimatizací nepotřebuje instalaci ani speciální montáž. Mezi jejich další výhody patří nenáročná obsluha a poměrně nízká pořizovací cena. Nejmenší typy mobilních klimatizací mají kolem 20 kg, jsou lehce přenosná. Některé typy mají i kolečka, která zajišťují snadnější manipulaci.

Pevné stacionární klimatizace

Pevné klimatizace můžete sehnat v několika provedeních:

– jednodílné klimatizace – tento typ pevných klimatizací je určen pro montování do oken nebo stěn, tak aby byl teplý vzduch vyfukován ventilátorem ven. Jejich velkou výhodou je montáž bez nutnosti vedení rozvodů a řešení otázky, kam umístit venkovní část, jako u dělených klimatizací. Nevýhodou je stavení zásah do stěn či oken, z důvodu vývodu pro ventilátor.
– dvoudílné (splitové) klimatizace – dvoudílné splitové klimatizace jsou sice dražší než mobilní či jednodílné klimatizace, ale jde o daleko výkonnější a tišší systémy. Tento typ klimatizace je tvořen vnější a vnitřní jednotkou, které jsou propojeny chladírenským potrubím.

Venku na fasádě, střeše či balkonu se nachází hlučnější části – kompresor, kondenzátor, apod. Vnitřní jednotka je složena z výparníku, který přes ventilátor prohání vzduch cirkulující v místnosti. Montáž tohoto typu klimatizace trvá přibližně dva dny.
– vícedílné (multisplitové) klimatizace – druhým typem dělených klimatizací jsou vícedílné multisplitové klimatizace. Na jednu vnější – kompresorovou jednotku jsou připojeny dvě a více vnitřních jednotek. Na vnější venkovní ventilátor je napojen trubkový rozvod, který rozvádí ochlazený vzduch do výstupních boxů umístěných v jednotlivých pokojích. Měsíční náklady tohoto typu klimatizace mohou být o něco vyšší.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>