Na klíč nebo svépomocí – výstavba rodinného domu

Výstavba rodinného domu je vážná věc. Je to náročný proces, který obnáší výběr pozemku, zařízení projektu a v neposlední řadě výběr způsobu, jakým bude dům postaven. Nabízí se dvě možnosti – svépomocí nebo na klíč. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Pokračujte ve čtení následujícího článku a zjistěte všechna pro a proti.

Před samotnou výstavbou je potřeba postoupit určité kroky, které výstavbě předcházejí a bez kterých by vůbec nebyla možná.

  • výběr lokality
  • výběr konkrétního pozemku
  • vypracování projektu
  • povolení ke stavbě
  • zajištění financí

Pak teprve nastává další krok, a to výběr způsobu výstavby rodinného domu.

Výstavba svépomocí

Stavba rodinného domu je velmi náročná, navíc pokud se jedná o výstavbu svépomocí. Přesto je tento způsob velmi často využíván. Hlavním lákadlem je nízká cena. Výstavba rodinného domu svépomocí, za asistence všech rodinných příslušníků, řemeslníků a jiných odborníků, zcela jistě vyjde levněji, než je tomu u firem, které nabízejí stavbu na klíč.

Výstavba svépomocí v sobě skrývá nesporné výhody. Majitel si může sám vybrat kvalitu materiálů, kterou považuje za vhodnou. V případě finanční tísně je možné výstavbu kdykoliv pozastavit a začít  až to bude opět možné.

Sám majitel si rozhoduje o celé průběhu, například jakým způsobem proběhne zateplení fasády nebo střechy. Právě v toto případě sehrává důležitou roli materiál, který se dá pořídit levněji a jeho instalace není tak složitá, aby to nezvládl šikovný řemeslník. Zateplení střechy stojí kolem 24 000 Kč, pouze za materiál. V případě firmy by to bylo znatelně dražší, kvůli platu řemeslníkům.

Žrout času a energie

Na druhou stranu stavba svépomocí přináší i několik nevýhod. Tento způsob je velmi časově, fyzicky, ale i psychický náročný. Veškeré zařizování, včetně administrativy je na majiteli domu. V případě jakékoliv poruchy nebo chyby je zodpovědný pouze majitel, bez možnosti náhrady škody. V neposlední řadě je to proces na dlouhou dobu. Výstavba většinou probíhá ve volném čase příbuzných a známých, a to ji velmi prodlouží.

Výstavba na klíč

Výstavba rodinných domů na klíč je stále více oblíbená a využívaná. Je to hlavně díky rychlosti. Rodinný dům, tak může být postavený do několika měsíců. Pro investora je vše prakticky bez práce. Stačí si vybrat z nabízených modelů domů a dále je vše na firmě. Ta má za úkol vyřízení veškeré potřebné administrace, domluvu a kontakt s řemeslníky, objednání materiálu i kontrolu nad celou výstavbou. Nespornou výhodou výstavby na klič je garance záruky. Firma se vždy zavazuje k opravám nebo škodám způsobených její chybou.

Pozor na smlouvu

Aby vše probíhalo lehce, je velmi důležité si podrobně přečíst smlouvu o provedení díla. V ní musí být uvedeno vše na čem se investor s jednatelem firmy domluví. Tak se nemůže stát, že dojde k nedorozuměním nebo případným neshodám.

Cena a kvalita materiálu

Nevýhod výstavby na klíč je hned několik. Nejviditelnější je cena. Je výrazně vyšší než je tomu u výstavby svépomocí. Někteří odborníci uvádějí, že někdy je to až o 50%. Další nevýhodou, která je spojena s financemi, je nutnost mít finanční prostředky již na začátku. Není zde možnost přerušení výstavby z důvodu finanční nouze. V neposlední řadě mínusů tohoto způsobu je výběr nekvalitního materiálu. Tomu se ovšem dá zabránit důkladným pročtením smlouvy.

Novinka ve výstavbě

Poměrně novou záležitostí ve způsobu výstavby je režim Shell & Core. To znamená v kolaudačním minimu. Nemovitosti jsou nabízené k prodeji po dokončení hrubé stavby. Dům je zároveň bez zbytečných příček a zdí. O jejich rozmístění si pak rozhoduje sám majitel nového domu. Finální verze domu je tak zcela v rukách majitele. Je to kompromis mezi výstavbou svépomocí a na klíč.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Gramák napsal:

    Nám před rokem postavila firma dřevostavby my home úžasný bungalov. Byl to baráček na klíč, takže vše udělali za nás. I jsem tam měl odborníka a ten mi potvrdil, že firma pracuje s kvalitním materiálem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>