Sauna doma? A proč ne?

Saunování není zdaleka moderní zálibou, naopak jedná o jednu z nejstarších relaxačních a regeneračních metod. První zmínky o sauně je možné najít už v 11. a 12. století. Tehdy pochopitelně sauna vypadala jinak než dnes. Teprve v průběhu století se způsoby saunování vyvíjely a vylepšovaly.

Dnes má saunování největší tradici v severských zemích. Naštěstí už ale ani Češi nejsou odkázáni na veřejná zařízení. Pokud toužíte po pravidelném regenerování a po pevném, co si ji pořídit domů?

Jaké jsou účinky na zdraví?

Pravidelný pobyt v místnosti vyhřáté v rozmezí 60 – 100 °C nám může pomoct se lépe vypořádat s psychickým napětím a únavou. Pobyt v sauně si poradí s nespavostí, revmatismem a s odplavením škodlivých látek z těla díky intenzivnímu pocení.
Sanování má blahodárné účinky při zvýšení fyzické kondice a při posílení obranyschopnosti lidského organismu. Pomůže vám uvolnit se a po čase taky možná vyjdete o pár kil lehčí, protože pomáhá při hubnutí.

Dovnitř či ven?

Sauny lze rozdělit podle typu a funkce na ty do exteriéru a do interiéru. Pro tu v domě je nutné zajistit dobře větratelnou suchou místnost s kvalitní izolací. Vhodná je koupelna, garáž, sklep či méně používaný pokoj.

Máte-li pozemek, je zde řešení samostatně stojící sauny na pozemku. V tomto případě, je ale potřeba počítat s vyššími pořizovacími náklady. K ceně sauny v exteriéru je potřeba připočítat i náklady za instalaci kanalizace, elektroinstalace a případně i sprchy.

Snad nejdůležitější součástí sauny je zdroj vytápění. Může se jednat o klasická kamna na dřevo, plynové vytápění či elektrické přímotopy. Nejpohodlnějším způsobem je jednoznačně elektřina. V takovém případě se provádí regulace teploty i osvětlení za pomocí ovládací jednotky integrované do konstrukce sauny.

Detaily co potěší

U výběru sauny nezapomeňte na maličkosti, potěší třeba barevné osvětlení. Moderní sauny třeba také využívají elektrická kamna, kde nechybí rošt pro pokládání saunových kamenů. No nelíbilo by se vám to?

Kolik místa potřebujete?

Záleží, jak velkou saunu byste si přáli. Pro jednoho je třeba počítat s minimálními rozměry 90 na 120 centimetrů. Pokud toužíte po sauně, kam se vás vejde alespoň šest, počítejte s rozměry 300 na 350 centimetrů.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>