Ušetřete si čas a starosti při stavbě domu díky kvalitnímu projektu a službám

Pokud jste se rozhodli pro stavbu domu, ještě před vysněným stěhováním na vás čeká spousta povinností a starostí. Pokud máte vy, případně i váš partner/partnerka zaměstnání na plný úvazek, může to být pro vás dost náročné. Celá stavba se pak zbytečně prodlužuje, což se může odrazit nejen na vaší psychické pohodě, ale také na vašich financích. Některé povinnosti tak proto raději přenechte jiným.

Projekty domů na klíč zkrátí proces o několik měsíců

Rozhodujete se mezi originálním projektem od architekta nebo hotovým projektem? Pokud chcete mít hlavně klid a ušetřit čas, určitě si raději vyberte hotový projekt domu. Takovéto projekty domů na klíč vám zajistí, že ho budete mít připravený téměř okamžitě.

Kvalitní projekční kancelář vám jen zapracuje případné změny nebo vypracuje projekt osazení domu na pozemek a projekt přípojek. Pokud chcete mít klid, určitě věnujte hlavně čas výběru té správné a ověřené projekční či architektonické kanceláře. Při kvalitním výběru to půjde rychle a hlavně budete mít jistotu, že máte v rukou kompletní projekt, který je vhodný nejen ke stavebnímu povolení, ale také k samotné stavbě.

Inženýring zajistí lepší komunikaci s úřady

Neskutečně otravná věc během stavby domu je komunikace s úřady a vyřizování stavebního povolení. Pokud se tomu nechcete věnovat a vlastně ani nevíte, kde začít, zbytečně se netrapte. Raději si připlaťte za tzv. inženýring, tedy za službu, díky které nebudete muset na úřady téměř vkročit. Díky splnomocnění za vás daná osoba vyřídí stavební povolení, případně i další komunikaci s úřady. 

Tato služba se vám také bude hodit i po stavbě při následné kolaudaci. K té je často potřeba kvantum dokumentů, potvrzení a podobně. Proto doporučujeme, pokud stavební povolení a kolaudaci řeší jedna a ta samá osoba. Tyto služby často nabízejí také samotné projekční kanceláře, ale najdete i samostatné osoby, které se na tuto činnost specializují.

Stavební dozor nepodceňujte

Ze zákona je stavební dozor povinností, protože jeho potvrzení budete potřebovat také ke kolaudaci. Řada stavebníků však rychle shání razítko od stavebního dozoru až těsně před samotným kolaudačním řízením. Pokud si však zvolíte kvalitní stavební dozor ještě před stavbou, pomůže vám ušetřit spoustu peněz i času, a to i když je tato služby zpoplatněná.  

Většina investorů stavbě nerozumí, nepoznají rozdíl mezi materiály, neví, co sledovat při práci stavební firmy. Kvalitní stavební dozor vám ale s tím vším pomůže. Sleduje, zda stavba probíhá podle projektu, zda stavební firma dodržuje termíny, používá správné materiály a podobně.

Stavební dozor by měl být určitě nezávislý, neměl by být z firmy, která vám dům staví. Skvělé je, pokud tyto služby nabízí například projekční kancelář, která vám dělala projekt. Právě ona pozná projekt nejlépe a je tak schopna rozeznat, pokud by se něco dělo.

Samozřejmě, každá služba něco stojí, ale investice do kvality se vyplatí. Pokud si dobře zvolíte, vaše stavba bude probíhat mnohem rychleji a efektivněji.

Zdroj obrázku: Romolo Tavani / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>