Podle čeho vybrat barvy do interiéru?

Sedíte na pohovce a říkáte si, že váš byt by nutně potřeboval nějakou změnu? Nemusí jít přitom hned o radikální stavební úpravy. Stačí například pouze změnit rozložení, nebo nově vymalovat a zkusit ozvláštnit svůj interiér nějakými novými zářivými barvami.

obyvaci pokoj

Nejen, že vy se budete ve svém domě či byte cítit mnohem lépe, ale budou se k vám rádi vracet i vaši hosté.

Jak však vybrat správnou barvu?

Důležité jsou samozřejmě naše osobní preference. Nebudeme přece podléhat módním trendům a vymalovat byt barvou, která se nám nelíbí. Odstín vybírejte tedy hlavně podle svého vkusu. Je však třeba dodržet i několik málo pravidel.

Například byste měli věnovat pozornost světové straně, na kterou je pokoj, který chcete vymalovat orientován. Do místnosti, která má jižní orientaci samozřejmě bude během celého dne více svítit slunce. Bude tedy více prosluněná. Do takovýchto prostor, které jsou hodně prosluněné, se nejvíce hodí tlumené barvy. Do místností, které jsou orientované opačným směrem, tedy spíše na severní stranu a jsou méně prosvícené, se naopak hodí barvy světlejší, které je rozzáří.  Rovněž barva u oken by měla být tmavší. Je to kvůli vašemu pohledu. Pokud se podíváte z okna, pro vaše oči není dobré, když celá zeď kolem oken září.

Nebojte se přitom kombinovat několik barev v jedné místnosti dohromady. Vhodné je barvy využít k optickému rozčlenění místností. Každá funkční část místnosti může mít svoji specifickou barvu. Opět volte nejlépe podle svého vkusu. Při jaké barvě se vám bude nejlépe pracovat a při jaké odpočívat?

Záleží i na velikosti místnosti. Pro velké místnosti, kde požadujete prostor zmenšit, se hodí tmavá barva. V místnostech, které chcete opticky zvětšit, volte světlé barvy.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. terka napsal:

    Ať si říká, kdo chce, co chce bílá je bílá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>