Vertikální žaluzie – elegantní a čisté řešení

Žaluzie je obecný pojem a je známa v mnoho různých provedeních. Interiérové žaluzie jsou velmi rozšířeným stínícím doplňkem nejednoho bytu nebo domu. Každý asi zná klasické horizontální žaluzie, ale co když se řekne vertikální?

Vertikální žaluzie nabízí elegantní stínění nebo zajištění soukromí za přijatelnou cenu. Její výhodou je snadná instalace, praktické ovládání a jednoduchá konstrukce, která je vhodná i pro stínění větších ploch. Díky možnosti naklápět lamely o 180° Vás vertikální žaluzie spolehlivě ochrání před nežádoucími pohledy do Vašeho soukromí.

Používané látky

Vertikální žaluzie se nejběžněji používá s lákovými lamelami volně zavěšenými na horním hliníkovém profilu. Tyto lamely jsou vyráběny ve 2 šířkách. Standartní 127 mm nebo příplatkové provedení v šířce lamely 89 mm. Výhodou větší šířky lamel je snížená velikost staženého balu látek žaluzie, protože oproti provedení 89 mm je při stejné šířce žaluzie lamel 127 mm méně.

Lamely jsou vyráběny z odolných materiálů a mají snadnou údržbu. Jejich materiál není lapačem prachu, jako jsou klasické závěsy nebo záclony. A povrchové nečistoty lze z lamel celkem snadno odstranit. Materiál látek se nijak se nemačká, netrhá a zůstává barevně stálý.

Látky vertikální lamelové žaluzie jsou nabízeny v opravdu mnoha provedeních s rozmanitými vzory a jejich barevnými variantami. Jsou vyráběny z různých materiálů, nejčastěji je používán praktický a snadno udržovatelný polyester, ale také skelné vlákno, bavlna a další.

Látky mají rozmanité vlastnosti, díky kterým jsou vhodné mnohá použití. Mohou být zatemňující, stínící, nehořlavé, omyvatelné, atd. Díky tomu můžeme vertikální žaluzie vidět na nejrůznějších místech, v domácnostech, kancelářích, nemocnicích, školách, výrobních halách, atd.

Vertikální žaluzie

Způsoby instalace a ovládání

Žaluzii můžeme podle potřeby přichytit na strop, ale také na zeď. K instalaci na zeď se používá pomocné konzole, uchycené do zdi a na nich je zavěšen hliníkový profil žaluzie. Instalace na zeď vhodná zejména v případě, kdy strop není dostatečně pevný nebo také když je vhodné zmenšit výšku žaluzie, čímž se sníží i cena žaluzie.

Uchycení a zvolená šířka a výška žaluzie záleží na představách a uvážení majitele. Je pouze důležité, aby spodní hrana látek žaluzie byla zavěšena alespoň několik centimetrů nad zemí nebo např. parapetem. Jinak by naklápění a stahování lamel žaluzie nepracovala správně.

Ovládání žaluzie je velmi snadné, žaluzie jsou naklápěny pomocí řetízku a stahují se pomocí provázku. Pro dokonalé uzpůsobení interiéru stahování žaluzie nabízeno v několika možnostech. Podle zvoleného provedení lze bal lamel žaluzie stahovat klasicky k sobě, další možností je stahování balu od sebe. Nebo je možné zvolit typ stahování kdy je bal rozdělen do dvou částí, které se stahují ke koncům žaluzie, jako opona, nebo do středu žaluzie.

Každá varianta má své uplatnění a výhody. Stahování do středu je vhodné, pokud jednou žaluzií jsou stíněna 2 okna, mezi kterými je zdivo. Opona je vhodná pokud je vertikální žaluzie delší a jeden bal stažených lamel zabírá příliš velké místo. Díky svým všestranným možnostem a provedením se vertikální žaluzie snadno přizpůsobí na míru interiéru.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>