Vybíráme stolní lampičku

Stolní lampička představuje důležitou součást vybavení bytu. Zvláště pokud jste zvyklí doma pracovat, kvalitní osvětlení pracovního stolu je nutností. Výběr stolní lampičky tak vůbec není jednoduchou záležitostí. V dnešním článku vám zkusíme poradit, na co se během výběru zaměřit.

Důležité samozřejmě je, jak lampička vypadá a zda se nám hodí do interiéru. Není to však hlavním kritériem. Nejdůležitějším kritériem při výběru stolní lampičky je bezesporu jejich funkčnost. Vždy se při nákupu lampičky podívejte na její štítek. Zde se dozvíte spoustu důležitých informací o spotřebě, materiálu, typu závitu a objímky, atd… Nejvíce nás asi budou zajímat dva údaje. Informace o vykonání všech bezpečnostních zkoušek, které zaručují, že výrobek je bezpečný a je určený pro náš trh. Druhým údajem je informace o energetické náročnosti.

Důležitým údajem však je i stupeň izolace stolní lampičky a ochrana proti vodě a prachu. Zvláště u stolních lampiček se může stát, že dojde k jejímu polití. Proto hledejte na výrobním štítku symbol IP. Čím větší je u tohoto symbolu číslo, tím lepší je odolnost vůči prachu a vodě.

U stolní lampičky je nejdůležitější, aby vydávala světlo s vyváženým spektrem, které je co nejvíce podobné přirozenému dennímu světlu. Intenzita světla může být nižší. To už ovšem záleží na žárovce, kterou pořídíte. Zde si jen dávejte pozor na správný typ závitu. Můžete být nemile překvapeni, když si koupíte drahou úspornou žárovku, která však do závitu vaší lampičky nepasuje. Proto i tomuto věnujte značnou pozornost.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>