Zařiďte si interiér v originálním eklektickém stylu

Nemůžete se rozhodnout, zda si domov zařídit ve stylu rustikálním, art deco, nebo dokonce ve stylu boho s prvky v maximalistickém dekoru? Eklektický interiérový styl možná bude to pravé pro vás. Rady jak na to pro vás sepsala profesionální bytová designérka spolupracující s Můjkoberec.cz Pavla Tvrdíková.

Historie eklektického stylu

Termín „eklekticismus“ pochází z řeckého slova eklektikos, které můžeme přeložit jako „vybírat“. Je tedy typem interiérového designu, který kombinuje různé styly a motivy, vybírá z nich to nejlepší a tím vytváří jedinečný prostor, vyjadřující váš individuální vkus.

Mujkoberec.cz_Kusovy koberec Spectrum Abstraction Multu

Myšlenka eklektismu přešla do architektury v 19. století, s posedlostí viktoriánské éry globální módou. Architekti se rozhodli přejít ke zcela novému vzhledu. A tak tento trend, vybírat nejlepší prvky k dosažení dokonale originálního díla, pronikl i do interiérového designu.

Charakteristika eklektismu v interiéru

Eklektický interiérový design se vyznačuje rozmanitou, avšak pečlivě promyšlenou směsí estetických a funkčních prvků.

1. Míchání různých prvků

Včetně míchání potisků, vzorů a textur. Eklektický dekor spojuje různé tvary, kompozice a designové prvky, které by se za normálních okolností vzájemně nedoplňovaly, aby vytvořily unikátní kompozici.

2. Fúze moderního a tradičního

Eklektický design spojuje design z různých časových období. Můžete kombinovat vintage nábytek s minimalistickou architekturou. Nebo spojit moderní styl z poloviny století s akcenty francouzské renesance. Je dovoleno míchal staré s novým.

3. Pečlivé zpracování prostoru

Eklektický interiérový design může působit nenuceně, ale u tohoto stylu je nutné pečlivě vybírat jednotlivé prvky prostoru tak, aby jako celek perfektně ladil. Definování stylu místnosti pomůže jeden prvek, nebo téma (např. barva, nebo textura), které sjednotí ostatní vybavení.

Jak dosáhnout dokonalého interiéru v tomto stylu?

1. Zvolte jednu sjednocující barvu

Barevná paleta pomůže spojit mnoho nesourodých prvků vašeho prostoru dohromady. Vyberte si několik barev, které se budou opakovat v celém schématu interiéru. Tyto barvy můžete využít na koberci, polštářích, odkládacích stolcích a dekoracích, zvláště pokud zvolíte mix více interiérových stylů.

Mujkoberec.cz_Kusovy koberec Spectrum Bolero Multi kruh

2. Navrhněte jeden ústřední prvek

Ústřední bod, jako je výrazná tapeta na zeď, výrazný kus nábytku, nebo nepřehlédnutelný koberec, přitáhne žádoucí pozornost k jednomu místu ve vašem pokoji. Styl tohoto prvku promítněte také k výběru stylu zbylého zařízení.

3. Kombinujte

Eklektický styl se vyžívá v kombinování různých materiálů, vzorů a struktur. Opakujte ale zvolené materiály i na dalším vybavení místnosti, abyste vytvořili pocit vizuální harmonie. Vzor z tapety se nebojte opakovat na koberci v jiné barevné kombinaci. Jednu výraznou barvu zakomponujte do malby ale i do textilií.

4. Mixujte styly

Eklektické prostory mohou obsahovat několik prvků různých interiérových stylů. Experimentujte s různými kombinacemi starožitných předmětů s moderním uměním. Například váš francouzský viktoriánský konferenční stolek může překvapivě dobře fungovat v kombinaci s kobercem ve stylu art deco. Vaše minimalistická galerie na zdi může být dokonalým ústředním bodem vaší jídelny v romantickém Provence stylu.

Hrajte si s barvami, tvary a styly, dobrým pomocníkem může být vytvoření jednoduchého mood boardu se vzorky látek, koberců a fotkami nábytku. Jakmile si vše poskládáte k sobě, snadněji se rozhodnete pro tu nejdokonalejší kombinaci.

5. Nezahlťte celý prostor

Eklektický pokoj nemá připomínat návštěvu bazaru s nábytkem. Ve výrazných barvách a vzorech je nutné vytvořit i neutrální místa. Rozbijte svůj eklektický interiér neutrálními barvami a prázdnými místy, abyste se ujistili, že nebudete zahlcovat oči místností přeplněným dojmem.

Zdroj: Mujkoberec.cz

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>