Jaká je ideální míra vlhkosti vzduchu v bytě?

Vlhkost trápí velké množství domácností, ať už se jedná o příliš vysokou nebo nízkou míru vlhkosti, obě jsou na škodu. Vlhkost nezpůsobuje pouze ničení majetku, nepříjemný zápach, ale také podporuje růst bakterií, které jsou pro lidský organismus škodlivé. Jaká je ideální míra vlhkosti v bytě, jak ji snížit nebo naopak zvýšit a proč je vůbec důležité vlhkost řešit?

Co je to vlhkost?

Vzduch v sobě obsahuje nejen plyny, ale také vodní páru. Celková míra vlhkosti je pak dána množstvím vodní páry ve vzduchu. Nejen, že je vodní páry obsažená ve vzduchu sama o sobě, člověk ji svými aktivitami ještě doplňuje. Pro lepší představu. Klasická 4člená rodina vypustí za den do vzduchu kolem12 litrůvody. Nejčastěji během aktivit jako sprchování, věšení prádla nebo vaření.

Ideální stav

Míra vlhkosti se určuje podle škály od 0 do 100%. Ideálním stavem vlhkosti v obytných místnostech je kolem 45 – 60%. U hodnot pod 45% se jedná o nízkou míru vlhkosti, naopak nad 60% o vysokou. U hodnot vyšší než se 90% se hovoří o mlze.

Vysoká vlhkost

Vysokou vlhkost lze poznat za pomocí vlhkoměrů nebo podle klasických projevů na konstrukci stavby. Nejčastějšími příznaky bývá orosení oken zevnitř, kondenzování vlhkosti na stropech a podlahách. Velmi často se objevují plísně a roztoči.

Nízká vlhkost

Nízká vlhkost se na povrch příliš neprojevuje, jako v případě zvýšené vlhkosti. Jedním z projevů je usychání kytek, které potřebují určitou míru vlhkosti. Mohou se odlepovat tapety, kroutit koberce a vysychat podlahy.

Škodlivé účinky

Vlhkost se projevuje nejen na povrch, ale sehrává i důležitou roli ve zdraví lidského organismu. Vlhkost narušuje stavení konstrukce a materiály. Ty pak ztrácejí své izolační a jiní požadované vlastnosti. Dokáže zničit nábytek, ale také:

  • Omítky
  • Matrace
  • Bytový a osobní textil
  • Knihy

Jak již bylo řečeno, špatná míra vlhkosti má neblahé účinky na lidský organismus. Vysoká vlhkost napomáhá ke vzniku alergií a revmatických onemocnění. Nejčastěji to probouzí alergie na prach, plísně a roztoče. Mezi časté projevy se řadí:

  • Podráždění kůže
  • Záněty dýchacích cest
  • Suchý a dráždivý kašel
  • Popraskané rty
  • Pálení očí

Boj s vlhkostí

Základním a nejdůležitějším bojovníkem s vlhkostí je větrání. Pravidelná a optimální výměna vzduchu je v boji s vlhkostí základem. Výměna vzduchu může být okny, ventilátory nebo větracími systémy. Mnohdy ovšem samotné větrání nestačí. Zkusit můžete také čističky vzduchu, které dokážou většinu škodlivých látek odstranit.

Odvlhčovače

S nadměrnou vlhkostí si dnes hravě poradí odvlhčovače nebo vysoušeče vzduchu. Fungují na principu nasávání vlhkého vzduchu, který ochladí na úroveň rosného bodu. Zdivo tak ztrácí schopnost udržet vodu. Při jeho výběru je nejdůležitější znát objem prostoru, který bude přístroj odvlhčovat.

Čističky vzduchu a zvlhčovače

V případě jedná-li se o nízkou míru vlhkosti přístroji, které ji dodají, jsou zvlhčovače nebo čističky vzduchu, které zároveň vzduch zbavují nečistot. Zvlhčovače vzduchu do bytu se vždy používají v uzavřené místnosti. Liší se na základě údržby a velikosti. V současné době existují tři varianty:

  • Ultrazvukové
  • S teplou parou
  • Studené

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>