Boho styl – buďte doma bohémem

Je jen na nás, jak si svůj domov zařídíme. Odráží se v něm naše osobnost, náš život. Je to místo, kde relaxujeme, kde trávíme čas s rodinou, je to zkrátka naše útočiště. Někdo ke spokojenosti potřebuje masivní nábytek, jiný se spokojí s nábytkem z pelet. Někdo miluje na stěnách fotky, jiný zase obrazy nebo třeba vůbec nic. Ať tak či tak, inspirace se hodí vždy. Tentokrát se pojďme podívat na styl BOHO. 

Pokud nechcete být (byť třeba jen v malé části vašeho domova) otrokem pravidel, buďte bohémem, seznamte se boho stylem. 

boho_styl

Odkud styl boho pochází? 

Abychom pochopili podstatu tohoto stylu, je dobré se podívat na původ slova boho. To je odvozeno od slova bohém, a to zase od slova Bohemia. V posledních stoletích př. Kr. na našem území žil keltský kmen Bójů. Území tak později získalo germánský název Boiohemum, Bohemia, tedy domov Bójů. Toto pojmenování se udrželo i v době, kdy na naše území v 15. století přikočovali Rómové. Jejich velká skupina došla až do Prahy, ale protože zde bylo neklidno a schylovalo se k válce, přesunuli se až do Paříže, kde uvedli, že jsou Bohemi. A tak se ujalo slovo bohém… a odtud styl boho.

Co patří do stylu boho?

Představit si pod ním můžete prakticky cokoli – barevné dečky, cinkrlátka, knihy, zrcadla, historické předměty, suvenýry z cest… Zkrátka vše, co je vám milé. To vše na jednom místě bez ladu a skladu a přece oku lahodící. 

Lze boho styl kombinovat?

Boho je styl, který mísí různé kultury i časy. Bohémové jsou nejen Rómové, ale také umělci a všechny nespoutané duše. Bohémská domácnost je nekonvenční, divoká a spontánní. Je to styl, který lze krásně kombinovat s industriálním stylem ale třeba i s tím skandinávským – vždyť hygge je o oblíbených předmětech, o příjemných látkách, dekách a svíčkách. 

Boho styl není pro každého, ale proč alespoň na malém kousku vašeho bytu nepopustit uzdu fantazii a ukázat vše, co máte rádi a přitom si nelámat hlavu nad tím, zda to na onom místě vypadá dobře?

Sandra Š.
foto: unsplash.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>