Jak na imitaci betonu svépomocí

Přiznaný beton už dávno nepatří jen do exteriéru. Pro svou nadčasovost si vydobyl své čestné místo také uvnitř našich domů. V interiérech se však nesetkáváme s poctivým betonem, ale s jeho imitací. Pokud i vy chcete chladnou nadčasovou krásu syrového betonu donést do svého interiéru, máte z čeho vybírat.

beton na stene

Díky boomu betonových stěrek je dnes na trhu k dostání spousta druhů mnoha výrobců vhodných od obývacích pokojů až po koupelny.

Betonové jsou velmi elegantní a praktické. Betonové stěrky se snadno udržují, jsou poměrně odolné i vůči mechanickému namáhání. K dostání jsou od nejsvětlejších cementových, přes šedé kouřové až po například asfaltové. Lze je zkombinovat s jakoukoli výraznou barvou. Přesto doporučujeme se zamyslet na velikosti plochy, na kterou chceme stěrku nanést. Celošedivý pokoj může připomínat spíše bunkr než hezké bydlení a následně jej vhodně dodekorovat může být oříškem. Vhodnější je nanést imitaci betonu na jednu jednu stěnu v místnosti například za televizi či za kuchyňskou linku.  

Jak na nanesení imitace betonu

Nanesení imitace betonu můžete svěřit malířům. Chcete-li však ušetřit a jste zruční, nanesení strukturální barvy zvládnete jistě sami. Kuráž vám mohou dodat inspirativní DYI videa. 

Doporučujeme nejprve namalovat okolní zdi na požadovanou barvu (s šedou si na stěnách nejlépe rozumí bílá). Ze stěny, kterou budeme chtít betonovou, doporučujeme nejprve sundat původní barvu či stěnu alespoň napenetrovat, aby se zabránilo jejímu loupání. Jakmile vše zaschne, ochraňte okolní zdi proti znečištění pomocí nalepení pásek. Strukturální barvu lze natónovat do požadovaného odstínu pomocí tónovacích barev.

Tip: Na 10 m2  budete potřebovat zhruba 10 kg strukturální barvy.

Jakmile budete mít konečný odstín, barvu můžete nanášet strukturálním válečkem a po zhruba půlhodinovém oschnutí povrch zahladit klasickým nerezovým hladítkem, nejlépe dlouhými pravidelnými tahy do požadovaného vzhledu. 

Další možností je natáhnout barvu na zeď stejně jako stěrku zubovým hladítkem, teprve poté vzít strukturální váleček a přejet jím zeď dle libosti křížem krážem. Poté nechte zachnout 30 – 50 minut a poté přejeďte klasickým hladítkem. 

Tip: Pokud chcete povrch hladký, je potřeba při všech postupech končit hladítkem. 

Imitace betonu v koupelně 

Pokud vás okouzlily betonové zdi v koupelnách, myslete při výběru na to, že je potřeba vybírat z odolných tvrdých stěrek na bázi epoxidu nebo polyuretanu. Oproti klasickým jsou odolné proti vhlku a vodě. Ty nejtvdrší můžete dát klidně i do sprchovho koutu. Pokud se bojíte, že vyberete špatně nebo technologii stoprocentně něvříte, nezoufejte do koupelny vyberte obklady v imitaci betonu. Věřte, že na první a pokud vyberete bezspárové ani na druhý pohled nepoznáte, že se nejedná o beton. 

Sandra Špačková
foto: MockupEditor/pexels

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Edie napsal:

    Imitace betonových stěrek se mi moc libí, už dlouho to okukuju, myslíte, že to člověk zvládne i v jednom člověku? Moc zručná tedy nejsem. Díky Edie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>