Jak provonět byt?

Chcete, aby vám to doma vonělo? Říkáte si, že prostě jen vezmete rozprašovač a postříkáte jím celý byt? Nebo, že si koupíte vůni do zásuvky a bude hotovo?

Pak se mějte na pozoru, takzvané osvěžovače často napáchají více škody než užitku. Mnohdy obsahují například styren, benzen, formaldehyd, toluen, nebo xylen, což jsou zdraví škodlivé, karcinogenní, látky.

Vybírejte proto výrobky, které žádnou z těchto látek neobsahují a ideálně ty, které mají certifikát (například REACH nebo I.F.R.A.).

svicka a kvetiny

Přírodní vůně nejen provoní byt, ale pozitivně ovlivňují také naši psychiku. Uvolňují, stimulují, působí proti stresu, bolení hlavy a pomáhají s usínáním. Mimo jiné  napomáhají při rýmě a nachlazení.

Myslete na své zdraví a raději si sami připravte vonnou směs, která skutečně voní.

Přírodní vůně můžete použít v olejové formě. Stačí nakapat do vody, umístit nad svíčku a vůně se bude během vypařování postupně linout.

Pokud nechcete používat aroma lampy, použijte sodu. Do misky nasypte jedlou sodu a zakápněte éterickým olejem. Dejte do místnosti, kterou chcete provonět. Podle potřeby (cca jednou za čtrnáct dní) vyměňujte.

Nebo si vyrobte potpourri, tedy směs několika sušených aromatických rostlin. Směs umístěte po bytě na ozdobných talířcích či miskách. Vhodnými rostlinami jsou třeba šalvěj, levandule, tymián, skořice, hřebíček, badyán, zázvor. Rostliny není potřeba vyhazovat hned poté, co vyprchá jejich přirozená vůně, stačí je jen pokapat několika kapkami éterické silice a jejich vůni tak oživit.

Velice snadnou metodou, která funguje podobně jako rozprašovače, je vařit skořici. Kupte si skořici celou a tu dejte do hrnce s vodou (přidat můžete i jiné koření – anýz, badyán…), přiveďte k varu a vařte několik minut. Vůně se zanedlouho rozvine do celého bytu.

Další metodou je do pokoje zavěsit plod citrusu dekorativně ozdobený kořením, třeba hřebíčkem. Dekorace jsou hezké na pohled a své okolí krásně provoní.

Jak ještě provonět byt?

Pokud často luxujete, nakapejte si na sáček ve vysavači přírodní éterický olej a byt se vám provoní během luxování.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Mimi napsal:

    ja pravidelne vetram a kupuju rezane kytky a myslim ze nam to doma voni, kdyz teda zrvona nezapomenu vyhodit kos, to ted nemuzu uz tri dny vyvetrat :_(

    • Soňa napsal:

      Já to dělám taky tak, občas ještě vonné svíčky, takové ty pšoukací smrady nemůžu asi cítit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>