Podlaha, která neomrzí – dřevěné palubky

Hledáte podlahu, která se hodí k jakémukoliv designu? Podlahu, která bude pastvou pro oči i rájem pro nohy? Podlahu, která vydrží? V tom případě pro vás máme jasnou volbu. Vsaďte na dřevěné podlahy. Žádné PVC nebo linoleum tento přírodní materiál nenahradí.

Pokud si vyberete podlahu ze dřeva, nebudete litovat. Dřevěné podlahy mají totiž co nabídnout. Kromě originální kresby každý interiér zútulní, jsou příjemně teplé na dotek a vydrží mnoho let. Navíc pokud se na jejich povrchu objeví škrábance, nemusíte je hned měnit, dřevo stačí zbrousit a podlaha bude vypadat zase jako nová.

Znovuobjevení palubek

Od oblíbených parket se stále více ustupuje a do popředí se díky jednoduché pokládce dostávají dřevěné podlahové palubky. Palubky jsou opracované dřevěné desky, které se spojují na principu pero–drážka. Vyrábějí se s různým stupněm možnosti mechanického zatížení.

Pro výrobu palubek se používá kvalitní dobře vysušené dřevo, které odolává klimatickým vlivům. V nabídkách najdete podlahové palubky borovice, smrk, modřín, dub nebo z exotických dřevin. Palubky se prodávají v různých šířkách a délkách, záleží tedy jen na vašem vkusu, jak podlaha bude vypadat.

Kam se hodí a jaká je jejich cena?

Dřevěné palubky se hodí do jakéhokoli interiéru. Lze je sladit s moderním nábytkem a minimalistickými doplňky ale stejně dobře vypadají i v domech laděných do rustikálního stylu.

Oblíbené jsou zejména palubky z jehličnanů které jsou podstatně levnější než palubky z listnatých stromů. Podlahové palubky z borovice jsou těmi nejžádanějšími. Borovice mají nepravidelnou strukturu a po čase se ze světlého dřeva zbarvují do červena. Tímto teplým tónem vytváří útulnou domáckou atmosféru. Borovici však můžete kombinovat i s chladnými tóny zelené či modré. Cena těchto palubek se bez DPH pohybuje kolem 400 Kč/m² v tloušťce 28 mm.

Podlahové palubky smrkové jsou borovici velmi podobné. Liší se však barevným odstínem a nižší sukovostí. Smrk mívá nádech do žluté až šedé barvy. Interiér dokáže krásně projasnit. Elegantně působí zejména v kontrastní kombinaci s tmavým moderním nábytkem. Cena se pohybuje kolem 340 Kč/m²,

Palubky z listnatých dřevin jsou podstatně dražší. Seženete je za ceny v rozmezí 1000 až 4000 Kč/m² bez DPH. Vyrábějí se z dubu, buku, olše, ořechu, javoru, teaku a různých exotických dřevin.

Podlahové palubky dubové mají krásnou hnědavou barvu, která v každém interiéru vyvolává dojem luxusu. Ideální je kombinace dubu se světlým nábytkem. Zajímavou strukturu mají také podlahové palubky modřínové, které se doporučují kombinovat se tóny hnědé a žluté barvy.

Jak probíhá pokládka?

Díky systému péro-drážka není pokládka této podlahové krytiny nikterak složitá. Je však třeba počítat s tím, že tuto podlahu je nutné pokládat na laťové rošty. Laťové rošty se dělají většinou ze 4 cm vysokých latí, celá podlaha tedy pokládka ještě o několik centimetrů povyroste.

Pokud se pokládá podlaha nová, rošt se napevno připevňuje k podkladu a palubky se na něj šroubují. Při pokládání na starou dřevěnou podlahu se palubky kladou napříč, aby byl celek dostatečně pevný. Pokud byste se rozhodli palubkovou podlahu pokládat sami, mějte na paměti, že se palubky nesmějí celoplošně lepit k podkladu. Po nalepení by dřevo nemohlo dýchat a podlaha by se vyboulela.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>