Jak se zbavit prachu?

Prach v bytěZase ten prach. Alergie na prach patří mezi nejčastější alergie a pokud se jí chceme vyhnout, pak musíme na prach chytře. Nejvíce prachu sice pochází od nás, z naší kůže, ale zbytek pochází z oblečení, textilií a samozřejmě ze vzduchu venku. Zkrátka odevšud se neustále uvolňují  drobná vlákénka, která se osazují na površích. Úplně se ho zbavit nelze, ale jeho výskyt v domácnosti lze minimalizovat a usnadnit si tak úklid. Jak na to?

Koberce a textilie ven

Koberce jsou snad tím největším lapačem prachu. Určitě platí svou funkci, kdy nám zajišťují tolik potřebné teplo od nohou, ale pokud žije v domácnosti alergik, rozhodně byste měli zvážit jejich odstranění. Pokud na nich trváte, pak luxujte ideálně každý den a hned několikrát do roka koberce vyklepejte venku.

Dalšími lapači jsou záclony a závěsy. Často to bez nich v domácnosti nejde, a proto mějte doma ty, které snadno vyperete. Perte je nejlépe jednou za 14 dní.

Co se nábytku týče je pro alergiky nejlepší odstranit ten čalouněný. Pokud je doma máte, pak jej pravidelně luxujte a polštáře vyklepávejte.

Ukliďte skříně a šatny

V šatnách a skříních se skrývá neuvěřitelné množství prachu. Proto sezónní oblečení ukliďte do pytlů nebo uzavíratelných krabic. Dlouho nepoužívané a volně ležící oblečení občas vyperte a pravidelně ve skříni, šatně i okolí utírejte prach.

Ani utírání prachu ale není jen tak. Prachovky prach sice setřou, ale zároveň jej i zvíří a ten se poté zase usadí. Nejlepší je proto používat vlhké hadříky nebo elektrostatické utěrky.

Nezapomeňte ani na postel

Právě na posteli se prachu a roztočům daří velmi dobře. Povlečení by se mělo prát každý týden a polštář a peřinu je potřeba čas od času venku vyklepat nebo vyprat na vysoký stupeň teploty.

Serepetičky minimalizujte

Skleněné vitríny, poličky plné nejrůznějších serepetiček jsou také lapači, stejně jako sušené květiny. Je to sice krásné udělat si radost takovými maličkostmi, ale měli bychom je často sprchovat nebo obměňovat. Jinak si o prachovou alergii přímo koledujeme.

Pořiďte si filtr

Drobných povrchových částeček nás zbaví filtr vzduchu. Nemyslete si, ale že se tak vyhnete vytírání prachu. Díky filtru se v domácnosti už tolik nebude prášit, ale větší prachové částice se na povrchu usadí tak jako tak a stejně je třeba jej vlhkým hadrem setřít.

Jak bojujete s prachem vy?

Martina Mlsná

Mohlo by se vám líbit...

8 komentářů

 1. Jana T. napsal:

  Nejlepší jsou navlhčené ubrousky, jedině tak se prach nezvíří

 2. PetraP. napsal:

  Čistička vzduchu nebo kvalitní robotickej vysavač, mě se to vyplatilo.

  • Marcela Malá napsal:

   Neveřím těmhle robotickým věcem, nejosu efektivní. Nezajedeto do všech kouktů a jsou poruchový.

   • Alena Vitásková napsal:

    Neházela bych všechny do jednoho pytle, jsou i dobry robotický vysavače, záleží na ceně a kvalitě a značce. Mám jeden doma a jsem spokojená.

 3. Alena V. napsal:

  Neházela bych všechny do jednoho pytle, jsou i dobry robotický vysavače, záleží na ceně a kvalitě a značce. Mám jeden doma a jsem spokojená.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>