Jak správně větrat

Možná si říkáte, že na větrání není nic složitého. Samozřejmě máte pravdu, stačí otevřít okno a pustit do místnosti čerství vzduch, či spustit automatické rekuperační větrání. Existuje však několik zásad, jak vhodně větrat tak, aby bylo v našem domově zdravé prostředí.

Větrání je důležité hned z několika důvodů. Zejména dnes, kdy moderní plastová okna neumožňují téměř žádnou přirozenou výměnu vzduchu, narůstá množství domácností, kde se objevuje plíseň. Sám člověk, pouze svým dýcháním vyprodukuje denně až 3 litry vody. K tomu musíte ještě připočítat vaření a sušení prádla. Tato vlhkost se hromadí v místnostech a sráží se na chladných místech. Nejčastěji v rozích místnosti. V bytě se nám tak začne objevovat nebezpečná a škodlivá plíseň. Další riziko spojené se špatným větráním je zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého. Ten může vyvolat nevolnost, nesoustředění a bolesti hlavy.

Větrat byste měli ihned po probuzení. Vhodné je otevřít všechny okna a nechat vzduch nejméně pět minut proudit. Čerstvý vzduch vás také probere a bude se vám lépe vstávat. Během dne pak větrejte kdykoli, když máte pocit, že vlhkost v místnosti je příliš vysoká. V létě samozřejmě můžete mít okna otevřena stále. V zimě je to horší. Pro chladné období se doporučuje větrat krátce, ale intenzivně. Tedy otevřít všechny okna a nechat vyměnit vzduch. Zcela postačí třeba 5 minut. Vzduch se stihne vyměnit, ale stěny ani předměty v místnostech se nestihnou ochladit.

Více je potřeba větrat v místnostech, kde se vaří či suší prádlo. Rovněž v místnosti, kde máte větší množství květin, je potřeba více větrat. Květiny totiž během dne vyprodukují velké množství vodní páry.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>