Jak správně větrat

Možná si říkáte, že na větrání není nic složitého. Samozřejmě máte pravdu, stačí otevřít okno a pustit do místnosti čerství vzduch, či spustit automatické rekuperační větrání. Existuje však několik zásad, jak vhodně větrat tak, aby bylo v našem domově zdravé prostředí.

Větrání je důležité hned z několika důvodů. Zejména dnes, kdy moderní plastová okna neumožňují téměř žádnou přirozenou výměnu vzduchu, narůstá množství domácností, kde se objevuje plíseň. Sám člověk, pouze svým dýcháním vyprodukuje denně až 3 litry vody. K tomu musíte ještě připočítat vaření a sušení prádla. Tato vlhkost se hromadí v místnostech a sráží se na chladných místech. Nejčastěji v rozích místnosti. V bytě se nám tak začne objevovat nebezpečná a škodlivá plíseň. Další riziko spojené se špatným větráním je zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého. Ten může vyvolat nevolnost, nesoustředění a bolesti hlavy.

Větrat byste měli ihned po probuzení. Vhodné je otevřít všechny okna a nechat vzduch nejméně pět minut proudit. Čerstvý vzduch vás také probere a bude se vám lépe vstávat. Během dne pak větrejte kdykoli, když máte pocit, že vlhkost v místnosti je příliš vysoká. V létě samozřejmě můžete mít okna otevřena stále. V zimě je to horší. Pro chladné období se doporučuje větrat krátce, ale intenzivně. Tedy otevřít všechny okna a nechat vyměnit vzduch. Zcela postačí třeba 5 minut. Vzduch se stihne vyměnit, ale stěny ani předměty v místnostech se nestihnou ochladit.

Více je potřeba větrat v místnostech, kde se vaří či suší prádlo. Rovněž v místnosti, kde máte větší množství květin, je potřeba více větrat. Květiny totiž během dne vyprodukují velké množství vodní páry.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>