Jak vybrat vanu?

Stojíte před výběrem vany do vaší koupelny? Trh je pestrý a nabízí nejrůznější velikosti, tvary i materiály. Podle čeho vanu vybrat tak, aby vám vyhovovala?

Ještě než začnete vanu vybírat, odpovězte si na několik otázek.

koupelna_vana

Kdo všechno se ve vaně bude koupat? Bude-li to celá rodina, zvolte velikost vany podle největšího člena rodiny, tak aby se v ní i on cítil komfortně.

Bude vana sloužit pro koupání dětí? Pokud ano, věnujte pozornost materiálu vany. Vana by měla mít protisluzný povrch a na škodu není ani, když umí dlouho udržet teplotu vody.

Budou se ve vaně koupat starší osoby? Vžijte se do jejich kůže. Vana pro starší ročníky by měla mít protiskluzný povrch, stejně jako madlo pro podporu při koupání, ale i madlo pro bezpečný vstup a výstup do vany.

Budete ve vaně koupat psa? V takovém případě nelze příliš doporučit akrylátovou vanu, která je náchylná na poškrábání.

Jakmile budete znát tyto odpovědi, můžete se pustit do užšího výběru.

Materiál

Trh koupelnového vybavení nabízí širokou škálu vanových materiálů: litina, akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen či sklo.
Jako materiál pro výrobu van dlouho sloužila litina. Vzhledem k jejich váze se ale od tohoto materiálu přešlo k pozinkovanému a lisovanému ocelovému plechu. Litinové vany lze však sehnat i dnes. Jejich výhodou jsou dobré tepelněizolační vlastnosti, pevnost a dlouhá životnost. Nevýhodou je již zmíněná hmotnost, která může komplikovat jak převoz, tak instalaci vany.

Akrylátové vany jsou nejběžnější volbou. Jsou poměrně lehké a přesto skýtají dobré tepelně izolační vlastnosti. Vzhledem ke svým vlastnostem umožňuje akrylát vytvoření prakticky jakéhokoli tvaru vany. Navíc je možné do akrylátových van instalovat „příslušenství“ jako jsou madla, podhlavníky, sedáky apod. Nevýhodou akrylátu je náchylnost na poškrábání.

Kromě akrylátu jsou velmi oblíbené také vany ze smaltované oceli. I tento materiál je velice funkční materiál. Vany ze smaltované oceli jsou bytelné, tuhé a nabízí dlouhou životnost. Nevýhodou je křehký materiál, který se velmi snadno sloupne a taky fakt, že vana rezonuje.

Tvar

Zejména do menších koupelen je třeba pečlivě zvolit tvar vany.

V nabídce jsou vany obdélníkové. Ideální pro koupání ve dvou lidech. Tyto vany jsou zároveň vhodné pro sprchování.

Rohové vany zabírají hodně místa, ale nabízejí dostatek prostoru pro koupání ve dvou. Jsou oblíbené pro svůj design a možnost integrování sedadel, masážních trysek apod.

Asymetrické vany nejrůznějších podob jsou dobrou volbou do menších koupelen. Umožňují sprchování. Dva lidé současně se do nich však pohodlně nevejdou.

Martina M.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>