Rekonstrukce bytového jádra – co vás čeká a na kolik to vyjde?

V koupelně začínáme a končíme náš den. Je tak důležité, abychom se v ní cítili příjemně. Potřebuje vaše koupelna rekonstruovat? Neumíte si představit, co vás čeká, na co si dát pozor a jak se na to připravit? Po přečtení následujícíh řádků budete mít jasněji.

Pořádná příprava je základ

Základem úspěchů a ušetření mnoha financí i starostí je příprava. Najděte si na internetu zdařilé rekonstrukce a uložte si ty, které se vám líbí. Projděte koupelnová studia a obchody a prohlédněte si, jaké existují druhy obkladů, sprchových koutů, baterií apod. Získáte tak představu o tom, co se vám líbí a zjistíte, co vše je realizovatelné právě ve vaší koupelně.

nova koupelna

Vezměte si papír, tužku, metr a udělejte si jasno v tom, co kde může být a co kde bude. Kde bude vana či sprchový kout, kde umyvadlo, kde topení. Určete, kde budete mít ručníky. Nezapomeňte na pračku, koš na prádlo, kotel / bojler a koupelnové skříňky. V koupelnách není místa nazbyt a vše má předem své dané místo, zjistěte, kolik takové místo měří, ať můžete následně správně vybírat.

Neopomíjejte technické prvky

Při vybírání míst pro jednotlivé koupelnové prvky, je důležité se zaměřit také na technické prvky. Ty většinou nebývají vidět, ale bez nich to zkrátka nejde. Na mysli máme větrací mřížky, sifony, ale třeba i revizní dvířka. Vše musí zůstat dobře přístupné pro běžnou údržbu a revize. Dobře si rozmyslete, kde všude budete mít osvětlení. Neméně důležitá při rekonstrukci je elekroinstalace, stejně tak i odpady. Připravte si stávající dokumentaci ke koupelně a plán bytu, ať ji můžete dát pracovníkům. V případě bourání a stavění stěn bude zapotřebí. V některých případech bude potřeba i stavební povolení. O jeho nutnosti se informujte v bytovém družstvu, společenství vlastníků a na místním stavením úřadu.

Pokud jste kutilové, část věcí jistě zvládnete sami, elektroinstalaci, instalaci plynového zařízení a odpady ale v každém případě přenechejte odborníkům, kvůli bezpečnosti i revizím.

Jak probírá rekontrukce bytového jádra? 

Práce budou postupovat podle vybrané firmy či dělníků. Vždy se ale bude začínat demontáží bytového jádra. Tedy pracemi, po kterých budete v bytě nacházet prach i na těžko vysvětlitelných místech. Připravte se, že vzniklý odpad bude zapotřebí odvážet na skládku nebo nechte přistavit kontejner.

Dalším krokem bývá výstavba příček, obvykle ze sádrokartonu či pórobetornových tvárnic. Poté se montují rozvody vody, odpadů, elektroinstalace a vzduchotechniky.

I když to tak nebude vypadat, poté se budete nacházet v poslední fázi. V té se obkládají stěny, dlažba, montují se případné podhledy, spáruje se, osazuje se nábytek a jako zlatý hřeb se montují svítidla.

V poslední fázi lze ušetřit nějaké ty finance, a sice tím, že přiložíme ruku k dílu. V každém případě je potřeba se připravit na to, že rekonstrukcebytového jádra vyjde od 60 do 150 000 Kč. Cena se odvíjí od stávajícího stavu koupelny, vybrané firmy a samozřejmě od výběru nového zařízení. Následuje úklid, a jak již bylo zmíněno, úklid celého bytu. Stavební prach se totiž dostane od záclon až po talíře. Výledkem usilovné dřiny ale bude vysněná koupelna, kam se ráno i večer budete těšit.

S. Š.
foto: unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>